ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ UYGUR TUTSAKLARIN BIRAKILMASINI İSTİYOR

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ UYGUR TUTSAKLARIN BIRAKILMASINI İSTİYOR

Uluslararası Af Örgütü 22 Mayıs'ta Avustralya'daki ailesine para göndermekten Keyfi tutuklanan başka bir Uygur Türkü mahkumunun serbest bırakılmasını talep eden bir kampanya başlattı

Örgütün açıklamasına göre bu son dönemlerde serbest bırakılması talep edilen dördüncü Uygur tutuklu olduğu belirtiliyor.

Bilgilere göre Doğu Türkistan’ın İli kazak bölgesi, Gulca şehrinde ikamet eden ve bir sigorta şirketinde çalışan Mahire Yakup'un 2019 yılında suçsuz yere tutuklandığı ve derhal serbest bırakılması talep ediliyor.

Uluslararası Af Örgütünün açıklamalarında Mahira Yaqub, teyzesi Gulbahram Memetemin ve amcası Qasim Tokhti ile birlikte 2013’te Avustralya'da yaşayan anne babasına konut almaları için maddi destek sağladığı için Çin Güçleri tarafından bu yılın Ocak ayında "yurt dışı terör faaliyetlerine mali destek sağlamak" suçlamasıyla yargılandığı, Teyzesi ve amcasının idari para cezası uygulanarak kefaletle bırakıldığı ancak Mahire Yakup'un durumu hakkında henüz net karar verilmediği öne sürülüyor.

Örgütün Gulca İl Savcılığı ve savcı yardımcısı Han Jielong'a gönderdiği bir mektupta Mahire Yaqub'un serbest bırakılması ve ona yöneltilen suçlamaları iptal etmesi, Mahir Yaqub'un ailesiyle iletişim kurmasına ve tıbbi tedavi almasına avukat tutmasına ve en önemlisi taciz veya şiddete maruz kalmamasının sağlanması talep ediliyor.

Uluslararası Af Örgütü daha önce Xinjiang Üniversitesi eski dekanı Tashpolat Tayip, ve Xinjiang İslam Enstitüsü'nde öğretim görevlisi Iminjan Said’in ve Bağdat Networkunun kurucusu Akbar Esad'ın serbest bırakılması için girişimde bulunmuştu.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 360 kişi okudu!
25/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.