TÜRKLERDEN GASP EDİLEN TOPRAKLAR ÇİNLİLERE VERİLİYOR

TÜRKLERDEN GASP EDİLEN TOPRAKLAR ÇİNLİLERE VERİLİYOR

Çin komünist partisi Doğu Türkistan’da sürdürdüğü "Yoksullukla Mücadele" politikası kapsamında bir yandan Uygur tutsakları ucuz iş gücü olarak işe yerleştirme bahanesiyle zorla çalıştırıyorken diğer yandan yerel halkın topraklarını gasp edip yüksel imtiyazla kalıcı olarak getirdikleri Çinlilere dağıtıyor. Buna ek olarak yerleşim bölgelerindeki dağınık toplumu daha yakından takip altında tutmak ve kontrol etmek için toplu konutlara taşınmaya zorluyor.

Çin’in organ yayını Xinjiang Daily gazetesinin 5 Mayıs'ta verdiği haberine göre yakın zamanda Kaşgar’a bağlı Kargalık nahiyesi, Aktaş ve Kokyar köylerindeki 14.000'den fazla Uygur çiftçisinin yeniden inşa edilen toplu konutlara taşınmaya mecbur edildiği bildirildi.

Haberde “Karakurum Dağları'nın içindeki yoksul çiftçiler rahat ve aydınlık evlere taşındı, Komünist Partinin himayesinde beraber yaşamın ve sıcak yuvanın verdiği huzuru hissetti” şeklinde atılan başlık göze çarpıyor.

Bilgilere göre 2016 yılından bu yana 160.000'den fazla Uygur çiftçisinin bu şekilde toplu konutlara yerleştirildiği biliniyor.

Çin’in bir diğer yayın organı Xinhua Haber Ajansı'na göre ise yeni inşa edilen konut binalarında yoğunlaşan çiftçilerin çevredeki fabrikalarda işe başlamak için “Eğitim Merkezinde” çok fazla beceri öğrendikleri bununla onların tarımsal uğraşlara son verdiği yazıyor.

Konuyla ilişkin ABD'deki Uygur asıllı bağımsız gözlemci Elshat Hassan, "Çin için bölgedeki yerel halkı kendi topraklarında tarım alanlarından mahrum ederek Çin’in hafif endüstrisine düşük maliyetli iş gücü sağlamak önemlidir. Çünkü çiftçilerden boşaltılan alanlar Çinli göçmenlerin nasibi olacak” diye kaydetti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 974 kişi okudu!
07/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.