TÜRKLER TOPLUCA BİR ALANA YIĞILIYOR. BOŞALAN BÖLGEYE ÇİNLİLER GELECEK
SON DAKİKA

TÜRKLER TOPLUCA BİR ALANA YIĞILIYOR. BOŞALAN BÖLGEYE ÇİNLİLER GELECEK

Doğu Türkista'nın Altay vilayetinin Çingil ilçesinde esirler boyu çiftçilikle yaşamını sürdüren Kazak Türklerinden 800 aile Çin hukümeti tarafından ‘’Köyleri Şehirleştirme’’ adıyla kurulan Lojman evlere topluca yerleştirildiği bildirildi.

Çin Merkezi Hükümetine göre, altay’da kurdukları yoksullara destek bölgesi lojmanlarına taşıdığı Kazak halkının ilkel yaşamdan ve fakirlikten kurtarılmasının hedeflendiği iddia ediliyor.

Nakil işlemlerinin 2011’den beri başladığı ve 2020’ye kadar 760 bin’den fazla çiftçi ailenin lojmanlara yerleştirileceği ön görülüyorken taşınanlara mandarin Çincesi ve hukuk bilgisi eğitimleri verilmekte olduğuda iddialar arasında.

Gözlemciler, Pekin Hükumetinin tarihten beri dağınık ve özgürce geleneğine bağlı yaşayan ve tek uğraşları tarım ve hayvancılık olan Doğu Türkistanlı Çiftçileri daha etkili asimile etmek ve de kontrol altında tutabilmek için bir araya topladığını, Öte yandan da kazaklardan boşalan ilçelere Çinli göçmenleri yerleştirme planının olduğunu vurguladı.

FATMA HASAN
Bu Haberi 886 kişi okudu!
19/08/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.