TÜRKİYE’DE EĞİTİM ALAN UYGUR GENCE 15 YIL HAPİS CEZASI
SON DAKİKA

TÜRKİYE’DE EĞİTİM ALAN UYGUR GENCE 15 YIL HAPİS CEZASI

Doğu Türkistan’ın Gulca şehrindeki Taksim Alışveriş Merkezi'nin sahibi Anwar Tursun, Türkiye’de Ticaret yaptığı ve Oğlu Azmat Anveri’n Türkiye’de eğitim alması nedeniyle Doğu Türkistan’a döndüğünde 2018’in Ocak ve Nisan aylarında Çin komünist rejimi tarafından tutuklanmıştı.

Baba-oğul esirlerin Kanada, Norveç, Almanya ve İsveç'te yaşayan akrabaları geçen yılın sonundan beri çeşitli medya kuruluşlarına onlarla ilgili tanıklık vermesinden sonra (Yurtdışında Adalet) adında bir hukuk bürosu bu konuda dava açmış ve davayı bu yıl Mart ayında ilgili BM kurumlarına havale etmişti.

Hukuk bürosunun web sitesinde yer alan bir rapora göre, sorumlu avukat Michael Polak, Birleşmiş Milletlerin (BM) Zorla Kaybolma ve Keyfi Tutuklular Ofisi yetkilileri ile geçen ayın 14'ünde video konferans şeklinde gerçekleştirdiği toplantıda iş adamı baba oğulun tutuklanma olayının konuşulduğu ve konuyla ilişkili dosyaların Çin tarafına gönderildiği, esirlerin şuan nerede olduğu hakkında bilgi istendiği bildirildi.

Son gelen habere göre Esir tutulan Azmat Anveri’n Gulca’ya bağlı Korgas nahiyesinde bulunan cezaevinde tutulduğu ve 15 yıl hapis cezası verildiği öğrenildi.

Konuyla ilişkin Özgür Asya Radyosuna konuşan Avukat Michael Polak, haberin doğruluğu bölgedeki keyfi tutuklamaların gerçek olduğunu teyit edeceğini söyleyerek bunun insanlık dışı ve insanlığa karşı bir suç olduğunu vurguladı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 355 kişi okudu!
16/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.