TÜRKİYE’DE ABD VE ÇİN’Lİ TEKNOLOJİ FİRMALARINA DAVA AÇILDI

TÜRKİYE’DE ABD VE ÇİN’Lİ TEKNOLOJİ FİRMALARINA DAVA AÇILDI

Antalya'da yaşayan ve geçmişte CocaCola'ya da dava açmış olan Muammer Karabulut adlı vatandaş, 5G'nin korona virüse neden olduğu gerekçesiyle ABD ve Çinli teknoloji şirketlerine dava açtı.

Son zamanlarda dünya genelinde Çin'de başlayıp tüm dünyaya yayılan Çin virüs salgının ardından sorumlu tutulan 5G teknolojisi hakkında davalar açılmaya başladı.

Son olarak Antalya'da yaşayan Muammer Karabulut adlı bir vatandaş 5G'nin salgına neden olduğu gerekçesiyle Antalya 1. Tüketici Mahkemesin’de merkezi Çin’de bulunan Huawei Technologies Co.,Ltd. ile  merkezi ABD bulunan Micrososft Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti’ye  dava açıldı.

Açılan davada, insan sağlığı için, 5G teknolojisi ile çalışan reklamların ve yayınların durdurulması, 5G ile çalışan tüm araç ve gereçlerin satışının dava sonuçlanıncaya kadar engellenmesi talep ediliyor

Ayrıca Uluslararası alanda yapılan araştırmalara göre, Huawei P40 ve Microsoft/Nokia yaptığı anlaşmalar ve elde ettikleri teknolojiyle insan sağlığını tehdit ettikleri, Çin virüs salgınına 5G'nin neden olduğu belirtiliyor.

Açılan davada, dünyadaki teknolojiler arasında, dördüncü sanayi devrimi olarak görülen 5G teknolojisi, kısacası telefondan, buzdolabına, ulaşımdan, uzay teknolojisine kadar günlük hayatta kullandığımız bütün araç ve gereçleri A'dan Z'ye değiştireceği için ABD ile Çin merkezli şirketlerin olağanüstü bir rekabet içinde olduğuna da yer verildi.    

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 424 kişi okudu!
09/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.