TÜRKİSTANLILAR BAYRAMLAŞMA BULUŞMASI

15 Haziran Ramazan bayramının ilk günü Türkiye Cumhuriyeti İç işleri Bakanı Süleyman Soylunun Himayesi Altında Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği ve Avrasya Türk Dernekleri Federasyonunun İstanbul yeni kapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde düzenlediği "Türkistanlı'larla Bayramlaşma Buluşmasına” Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri Başta olmak üzere Türk dünyasından da 6 bini aşkın insan ve Çoksayıda Doğu Türkistanlı Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri iştirak etti.

Doğu Türkistanlılar Büyük Coşkuyla Bakan Soyluyu karşıladı.

Kuran tilaveti ile başlayan programda Doğu Türkistanlı çocuklar çeşitli gösteriler sergiledi ve şiirler okudu.

Akşam saatlerine doğru İç işleri Bakanı Süleyman Soylu’nun programa teşrif etmesi ile salonda bekleyen Türkistanlılar büyük bir coşkuyla sloganlar eşliğinde İç İşleri bakanını karşıladı sarılıp kucakladı.

Doğu Türkistanlı muhacir Uygur Türklerinin dertlerini dinledi ve minik çocukların gösterilerini seyretti.

Doğu Türkistanlılar Kimlik Kazanmak İstiyor.

Programda konuşma yapan Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan Türkiye de Yaşayan Uygur Türklerinin Durumunu dile getirerek Türkiye de Yaşamakta Olan Uygur Türkleri olarak devletimizin Yanındayız ve bu topraklar için canımızı vermeye de hazırız diye konuştu ve Doğu Türkistanlı Türklerin Bir Kimlik Kazanmak İstediğini Başkent Urumçi'de Bir Türk Konsolosluğunun Kurulmasını Bakan Süleyman Soyluya Arz etti.

Ardından Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Cengizde Türkiyededeki göçmen türklerin derdini anlatan konuşmalar yaptı. İç işleri bakanı Süleyman Soyluyu kürsüye davet etti.

Türkiye de Hiçbir Türk sıkıntı çekmeyecek.

Soylu konuşmasında Doğu Türkistanlı ve diğer Türk akraba toplulukların sorunlarının çözümü ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak Türkiye de Hiçbir Türk Soyunun sıkıntı çekmeyeceğine söz verdi, gerekli çalışmalarla ilgili de tüm sistemi harekete geçireceğini dile getirdi, katılımcılarsa göz yaşları ile bakan Soyluyu uzun süre ayakta alkışladı.

Program çıkışı teşkilat yetkilileri ile özel toplantı tertip edildi ve Türkiye’de yaşayan bütün Türk Akraba Topluluklar Temsilcileri de iştirak etti.

Bu Haberi 2641 kişi okudu!
16/06/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.