TÜRK VATANDAŞI OLAN DOĞU TÜRKISTANLIYA 10 YIL HAPIS CEZASI

TÜRK VATANDAŞI OLAN DOĞU TÜRKISTANLIYA 10 YIL HAPIS CEZASI

Doğu Türkistan asıllı Türk vatandaşı Mevlüde Hilal’in Çin’in sistematik baskısı altında olduğu ana vatan’a ziyarete gitmesi sonucu toplama kamplarına alındığı ve yakın zamanda 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Türkiye’deki aktivistler, Doğu Türkistan’ın Gulca şehrinde doğan 34 yaşındaki Mevlüde Hilal’in 2006 yılında Türkiye’ye eğitim için geldiği ve Samsun’da eğitime başladığı, 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilinler Meslek yüksek oluklu İşletme bölümünden mezun olmasıyla birlikte Türk Vatandaşlığı kazandığını aktardı.

Bilgilere göre Mevlüde hanım Memlekette kalan Annesinin sağlık problemleri dolaysıyla Doğu Türkistan’a döndüğü 2017 yılında Çin’in Uygur Türklerine yönelik uyguladığı baskı ve asimilasyon politikası kapsamında pasaportlarına el konulup keyfi tutuklanarak toplama kamplarına alındığı 2 yıl sonra Mayıs 2019’da serbest bırakıldığı, fakat çok geçmeden 12 Haziran 2019 tarihinde Çin yönetimi tarafından “devleti bölmeye teşebbüs” suçlamasıyla 10 yıl hapse mahkum edildiği, eşindende boşanmak zorunda kalınca Ayşe isimli küçük kız çocuğuna şu an için anne anesinin bakmakta olduğu öğrenildi.

Türk vatandaşı Mevlüde Hilal’e Çin yönetimi tarafından verilen ceza ile ilgili, Türkiye’deki İnsan hakları savunucuları tarafından Türkiye Cumhuriyeti makamlarına serbest bırakılması için çağrı yapıldığı biliniyor.

Ayrıca Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi prof. Dr. İlyas Doğan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, avukatlığını üslendiği Türk vatandaşı Mevlüde Hilal’e verilen cezasının kaldırılması için gereken tüm yollara başvurulacağını kaydederek, “Mevlüde Hilal’in vekilliğini henüz üstlendim ve gerekli bütün girişimleri bu hafta başlatacağım.” değerlendirmesinde bulundu.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 429 kişi okudu!
02/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.