TÜRK PROFESÖRÜN DOĞU TÜRKISTANLI EŞİ URUMÇİ’DE MAHSUR KALDI
SON DAKİKA

TÜRK PROFESÖRÜN DOĞU TÜRKISTANLI EŞİ URUMÇİ’DE MAHSUR KALDI

5 Eylül Milliyet Gazetesinde Malatya İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Eski Türk Dili Profesörü Erhan Aydının Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı Uygur Türkü eşi Mihriban Aydın 5 ay önce gittiği Çin'den geri dönemediği. Aydın'ın eşinin geri dönüşüne Çin makamlarının izin vermediği öğrenildi.

Sözcü’den Seda Önceler’in haberine göre ise kendisi gibi akademisyen olan eşinin Türkiye’ye dönüşüne izin verilmediğini belirten Prof. Aydın, tüm girişimlerine rağmen aylardır bir sonuç alamadığından yakınıyor. Prof. Aydın'ın, eşini Türkiye'ye getirme çabaları ise sürüyor.

5 Aydır Eşimi Göremiyorum.

Eşinin Doğu Türkistan Türklerinden olduğunu ve Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu belirten Aydın “2013-2014 yıllarında Pekin’de bulunan Minzu University of China çalışırken hem Çin hem de Türkiye yasalarına göre evlendik ve 5 yıldır evliyiz.  Eşim de bir akademisyen ve burada adeta Çin’in kültür elçisi gibi çalıştı. 9 Nisan’da, annesinin rahatsızlığı sebebiyle 1 haftalığına Urumçi’ye gitmişti. Ancak Çin makamları, evli olmamızı ve Türkiye’de akademisyen olarak çalışmasını hiçe sayarak geri dönüşüne izin vermedi. Evliliğimizi ve Türkiye'de çalıştığını gösteren evrakları Çin büyükelçiliğine onaylatıp aylar önce gönderdim, ancak hâlâ bir sonuç elde edemedim. 5 aydır sebepsiz yere bekletiyorlar. Bugün yarın deniyor ama neticede 5 aydır eşimi göremiyorum. Biz Çin-Türkiye ilişkilerinin daha da gelişmesi için çok şeyler yaptık. Çin’in aleyhinde hiçbir siyasi görüşümüz bulunmamaktadır. Bir an önce eşimin Türkiye’ye dönebilmesini istiyorum.” diye konuştu.Gözlemciler ‘’Sayın profesör Erhan Aydın, her ne kadar konunun Doğu Türkistan ve ya Uygur zulmü teması ile ilgisi olmadığını ve eşi Mihriban Aydın hanım efendinin  Çin kültür elçisi gibi çalıştığını savunsada Mihriban Hanımın Uygur Türkü olduğu gerçeğini değiştirmez. Şu an Doğu Türkistan’da yurt dışında akrabaları bulunan Milyonlarca Uygur Ve Kazak Türkü uyduruk suçlamalar ile suçlanarak yıllarca hapis yatmakta ve katledilmekte.

Malesef Mesele Doğu Türkistan Ve Uygur zulmü teması ile doğrudan ilişkilidir’’ diye kaydetti.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/unlu-profesorun-esi-dogu-gundem-2736181/

Bu Haberi 2507 kişi okudu!
06/09/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.