TRUMP UYGUR YASA TASARISINI İMZALAYACAK

TRUMP UYGUR YASA TASARISINI İMZALAYACAK

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın, Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını imzalamayı planladığı bildirildi.

Fakat Reuters'in konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı haberinde söz konusu imzanın ne zaman atılacağıyla ilgili bir takvim verilmiyor.

Geçtiğimiz ay hem Temsilciler Meclisi'nden hem de Senato'dan her iki partinin de desteğiyle geçen tasarıya göre, Doğu Türkistan’daki Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer Müslümanlara yönelik uygulanan baskı, keyfi tutuklama ve işkenceden sorumlu Çinli yetkililere yaptırım uygulanacak.

Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio tarafından sunulan tasarı, Doğu Türkistan’daki ÇKP Sekreteri Chen QuanGuo başta bir gurup Çinli yetkilileri insan hakları ihlallerinden sorumlu tutuyor.

Pekin daha önce söz konusu tasarıyı kınayarak bu girişimlerin kendi içişlerine müdahale ve ikili işbirliklerine darbe niteliğinde olduğunu açıklamıştı.

Tasarının ilerlemesi Washington ve Pekin arasındaki ilişkilerin Çin virüsünün kaynağı ve Hong Kong'daki gelişmeler nedeniyle gerildiği ancak siyahi vatandaşın öldürülmesiyle Amerika’nın karıştığı bir döneme denk geliyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 249 kişi okudu!
09/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.