TRUMP, “UYGUR YAPTIRIMLARINI” ASKIYA ALDI

TRUMP, “UYGUR YAPTIRIMLARINI” ASKIYA ALDI

ABD Başkanı Donald Trump’ın Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere karşı alınan yaptırımları erteleme kararı aldığı bildirildi.

Amerikan Axios haber sitesine verdiği demeçte Pekin ile büyük bir ticaret anlaşmasının ortasında olduğunu belirten Trump, Çin ile ABD arasındaki ticari anlaşmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tramp, Çin’le Harika bir anlaşma yaptığını, ‘’satın alım potansiyeli 250 milyar dolarlık büyük bir ticaret anlaşmasının ortasındaydık" diyerek Uygur Türkleri ile ilişkin Çinli yetkililere uygulanacak yaptırımların Pekin'le yapılan ticari müzakerelerde engel oluşturabileceği endişesi olduğunu bu yüzden askıya alma gereği duyduğunu ifade etti.

Bilgilere göre Washington ile Pekin arasında, ocak ayında 'birinci faz anlaşmaya imzalar atılmıştı.

Anlaşma kapsamında ABD, Çin ürünlerine yönelik ek gümrük vergisi planlarını askıya almış, Pekin ise ABD'den ithalat hacmini artırmayı vadetmişti.

Ancak uzun süredir devam eden iki Ülke ticaret savaşının sonrasına doğru yaklaşırken Çin virüsünün patlak vermesi ile alevlenen yeni süreç ABD Başkanın geçtiğimiz haftalarda Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onaylayıp ABD politikasına Uygur meselesini eklemişti.

Söz konusu yaptırımlar arasında, Çinli yetkililerin ABD'deki mal varlıklarının dondurulması ve bu yetkililere vize yasağı getirilmesi de yer alıyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 258 kişi okudu!
23/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.