TRUMP: “DÜNYA UYGURLARLA İLGİLİ GÜÇLÜ AÇIKLAMA DUYACAK”
SON DAKİKA

TRUMP: “DÜNYA UYGURLARLA İLGİLİ GÜÇLÜ AÇIKLAMA DUYACAK”

ABD Temsilciler Meclisi bu hafta Uygur İnsan Hakları Yasa tasarısını onaylayacak ve kabul edilmesi halinde imza için Başkan Trump’a sunularak Çinli yetkililerin Doğu Türkistan’daki hak ihlallerinin bir nabzı olsun azalması bekleniyor.

Geçen hafta ABD Kongresinden üç üye tasarının bu hafta oylanacağını işaret ederken Temsilciler Meclisi'nin gündeminde bu hafta oylanacak ilk maddeler arasında gösteriliyor.

3744S sayılı yasa tasarısı geçen yıl Temsilciler Meclisi'ne geçtiğinde bazı değişikliklerin yapılması için Senato'ya gönderilmişti. Bu kez ise tasarıda herhangi bir değişiklik yapılmadığı görülüyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün gerçekleştirdiği basın toplantısında Uygur insan hakları yasa tasarısı ile ilişkin sorulan sorulara Tasarıyı gözden geçireceğini belirtirken dünyanın bu hafta Beyaz Saray'dan çok güçlü açıklamalar duyacağını ifade etti.

Gözlemciler Uygur İnsan hakları yasa tasarının Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk oyuyla kabul edileceğini öngörüyor.

En son oylamada 407 evet ve bir hayır oyuyla Temsilciler Meclisi'nden geçmişti.

Bilgilere göre tasarı ABD Başkanı tarafından imzalanır ve yasalaşırsa ABD hükümetinin Doğu Türkistan’da 180 gün boyunca insan haklarını ihlal eden Çinli yetkilileri tespit etmesi ve raporlaması ve Kongre'ye bildirmesi için çalışma başlatılacağı bekleniyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 291 kişi okudu!
27/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.