TOPRAK SAHİBİ UYGUR TÜRKLERİ ÇİNLİLERİN KÖLESİ OLDU
SON DAKİKA

TOPRAK SAHİBİ UYGUR TÜRKLERİ ÇİNLİLERİN KÖLESİ OLDU

Pekin hükümeti Doğu Türkistan’da sürdürdüğü sözde “yoksullukla mücadele” politikası kapsamında “ücretli İşçi” adıyla zorla çalıştırılan Uygur Türklerinin istihdam verilerini açıklayarak son bir kaç yılda yüz binleri aştığı iddiasında bulundu.

Çin’in organ yayını Xinjiang Daily gazetesinde 10 Haziran çıkan habere göre geçtiğimiz üç yıl boyunca Kaşgar ve Hotan bölgelerinde yüzbinlerce insanın işe yerleştirildiği ve bunlara tekstil, kuaförlük, kaynak ve fırıncılık gibi alanlarda iş imkanı sağlandığı ifade edilirken tüm bunların merkezi hükümetin “doğru yönetim ve rehberliği sayesinde” yerel halkın yoksulluktan çıkarılması için gösterdiği çabaları sonucu meydana geldiği vurgulanıyor.

Oysa yüz binlerce Kariyer sahibi akademisyen, din adamı, sanatçı, yazar ve sporcuların, topraklarını kaybeden çiftçi dahil her kesimden insanların bulunduğu kamp tutukluları, Çin komünist yönetimi tarafından 2017’den buyana keyfi tutuklanarak Sözde mesleki beceri eğitimleri verildiği kamplara kapatıldığı biliniyor.

Bu süreçte Uluslararası baskılara karşı koymak adına düzenlenen bir dizi yapay "kamp ziyaretleri” organize edilerek, ziyaretçilere kursiyerlerin çeşitli mesleki becerileri öğrendikleri ve buradan mezun olduklarında tüm görüş ve mutaassıp düşüncelerden arındırılarak topluma geri kazandırıldığı iddia ediliyordu.

Gözlemciler Çin‘in Uygur Türklerinden boşalttığı yerlere bölgeye getirilen Çinlileri oturttuğu ve kamplardan zihinleri değiştiren insanları köle olarak düşük ücretle işler yaptırdığını kaydetti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 303 kişi okudu!
12/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.