TOPLAMA KAMPLARINDA TÜRK VATANDAŞLARI DA VAR
SON DAKİKA

TOPLAMA KAMPLARINDA TÜRK VATANDAŞLARI DA VAR

Doğu Türkistan’daki işgalci Çin’in toplama kamplarında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gündem olmaya devam ediyor.

Bir çok yabancı basında, çok sayıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının 2 yılı aşkın süredir Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içinde kaybolduğu, hatta Uygur toplama kamplarında tutulduğu haberleri gündeme getirildi.

Euronews’ün haberine göre TBMM ve Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yakınlarına ulaşmaya çalışan aileler Çin'e gitikten sonra kendilerinden bir daha haber alınamadığı yakınları hakkında Türk yetkililerden cevap bekliyor.

Ayrıca Gazeteci K.Murat Yıldız, kişisel twitter hesabından Türkiye’de bulunan Uygur diasporasındana göre 65 ile 200 Türk Vatandaşının Toplama kampı veya hapishanelerde olduğunu belirtiyorken Tutsak edilen Vatandaşların net sayısına erişmek hayli zor gözükmüyor.

Mehmet Ali Kaşgarlı, Amina Kurban ve Yahya Kurban Çiftinin Akraba ziyareti için gittiği Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 senedir Tutsak edildiği. Ve kendilerinden hala haber alınamadığı gelen bilgiler arasında.

Kaynak: tr.euronews.com
MUHAMMED ALİ ATAYRUT
Bu Haberi 613 kişi okudu!
20/04/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.