TOPLAMA KAMPLARI HAKKINDA YENİ BİLGİ
SON DAKİKA

TOPLAMA KAMPLARI HAKKINDA YENİ BİLGİ

9 Temmuz Doğu Türkistan'ın Gulca şehrindeki Nazi Toplama Kampında eğitmenlik görevi yapan Kazak Türkü bir kadın, Kazakistan halkı ve uluslararası topluma Doğu Türkistan‘da Çin’in tesis ettiği toplama kampları ve orada yapılan insanlık dışı suçları ile ilgili detaylı olarak bilgilendirme amaçlı mektup yazdığı öğrenildi.

Toplama merkezlerindeki durumun Hapishanelerdeki durumla çok daha farklı olduğunu, hali hazırda hapishanelerde gerçekleştirilmekte olan soykırımı, tasavvur etmenin çok zor olduğunu ifade ederek yazısını şöyle devam ediyor.

Canımı ortaya koyarak yazdığım bu mektup, sizlerin elinize ulaşacak mı ulaşmayacak mı Allah bilir. genede  şansımı denemek istedim. Eğer yakalanırsam bende kardeşlerim gibi kamplarda sürünürüm. Yok yakalanmaz isem  eğitmenliği devam etmek zorundayım. Rabbim hepimizi korusun.

Kısacası Çin Doğu Türkistan’da her şeyi gözetliyor, hele ki kazak memurları çok sıkı bir denetime tabi tutuyorlar ve Kazakistan’da mal mülkü bulunan kazakların kazakistan'a gidebilmesi için Doğu Türkistan'daki varlıklarını ispat etmesi ve  hepsini rehin bırakması talep ediliyor. 

Dini faaliyetlerin her türlüsü ve dine inanmakta yasaktır. Hatta ve hatta selam vermek (ESSELÂMU ALEYKÜM) dahi yasaktır. Vefat edenlerin cenaze namazı kılınamaz öylece defne etmeleri zorunludur.

Hükumet, uluslararası toplumda kendisinin dini özgürlüğe müdahale etmediğini savunmak için her şehirde bir büyük cami bırakıp diğerlerini yok etti.

Kazakistan’a gidip gelenleri sorguya çekerek Kazakistan’da kimlerle görüştüğünü ve neleri Konuştuğunu tekrar tekrar soruyorlar, Eğer bir dediği ikincisini tutmuyorsa, Anında gözaltına alınıyor.

Ben Gulca şehrindeki bir toplama merkezinde tutulan genç kızları eğitmeye atandım. Buradaki kızlar komünist parti ideolojisine alakadar Çince kitapları öğreniyorlar.

Terbiye merkezlerinde hastalar çoğalmaya başladı ve gördüğüm kadarı ile genellikle hastalıkları Önüne gelen her şeyi yemekten olduğunu düşünüyorum. Aklını kaçıranlar, tuhaf sesler çıkararak bağırıp çağıranlar, kudurmuşçasına her tarafa saldıranlar veya hiçbir şey hissetmeden öylece donup kalanlar dahi var. Fakat bunlar hastaneye götürülüp kontrol edildiğinde durumlarının iyi olduğu belirlenerek rapor edilir.

Erkek ve kadın ortak kamplarda bulunan karı kocalar bir biri ile çok az görüştürülür. Erkekler kadınların kıyafetlerini kendi kıyafetleriyle birlikte yıkamaya mecbur edilir şeklinde Çin'in Terbiye kampı olarak adlandırdığı Nazi Toplama Kamplarının son durumunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Bu Haberi 2756 kişi okudu!
10/07/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.