TOPLAMA KAMPINDAN KAÇAN KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ İŞTE O AN

TOPLAMA KAMPINDAN KAÇAN KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ İŞTE O AN

3 Temmuz Özgür Asya radyosu haberine göre Çin Rejiminin Doğu Türkistan da tesis ettiği toplama kamplarından hastaneye nakledilirken kaçmaya çalıştığı iddia edilen Feyzullah Utuk isimli gencin Çin polisleri tarafından ateş açılarak şehit edildiği öğrenildi.

Bilgilere göre İli Kazak bölgesine bağlı Kurgas ilçesinden Feyzullah Utuk, Mayıs 2017 de Toplama kampına kapatıldıktan 3 ay sonra serbest bırakılmış, fakat nisan 2018 de tekrardan toplama merkezine çağrılması üzerine Kampa gitmeyip ikamet ettiği 64. Bīngtuán’i (Çin’in 64. Üretim ve İnşaat Kolordusu olarak adlandırdığı bölge) terk ederek civardaki adalardan birinde gizlenmek amacıyla 63. Bīngtuán'e geçiş yaptığı ve bölgedeki çiftçilerden bir at ödünç istediği ve ödünç aldığı ata binerek bölgeden ayrılıyor.

Atını veren çiftçinin akrabalarına durumu bildirerek Akıllı telefonundan WeChat uygulamasında yazdığı ‘’Biri bizim atı ödünç aldı daha sonra geri getirecektir'' mesajı polis incelemesine takılarak Fyzullahın kaçma planı açığa çıkıyor. Bunun üzerine Çin yönetimi bölgeye bir ekip göndererek Feyzullahı yakalıyor, direniş gösteren Feyzullah boğazını keserek kendini yaralamasının ardından polislerce 63. Bīngtuán bölge hastanesine kaldırılıp tedavi ediliyor. Az bir zaman tedavi gören Feyzullah 27 Nisan 2018 tarihinde kendine gelir gelmez üzerindeki hastane kıyafeti ve terlikleri ile polislerin anlık dikkatsizliğinden yararlanıp hastaneden kaçmaya çalışırken  Polisler tarafından ateş açılarak katledilyor.

Özgür Asya muhabirine konuşan gizli tanık, Çin Yönetiminin Feyzullah Utuk’a at hırsızlığı suçlamasından Yakalama Kararı çıkardığını ve başına da 100  Bin Yuan Çin parası ödül konduğunu,  Feyzullahı yakalamak için 70 bin kişinin seferber edildiğini, onu ararken bakılmadık Köy, Su kenarı, Dağlık bölge ve ormanlık araziler  kalmadığını da sözlerine ilave etti.

Gözlemciler Merhum Utuk’un Toplama Kampına Gitmemek için gösterdiği direnişi, hatta hayatına bile kıymaya yeltenmesi, o kampların ne kadar korkunç bir yer olduğunu  bir kez daha gözler önüne seriyor diye kaydetti.

Bu Haberi 3378 kişi okudu!
06/08/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.