TELEFONU AÇAN UYGUR TÜRKÜ ÇİNLİYİM DEDİ

TELEFONU AÇAN UYGUR TÜRKÜ ÇİNLİYİM DEDİ

Geçtiğimiz yıl Doğu Türkistan genelinde  sözde Çift Dil Eğitimiadı altında binlerce Uygur okullarında zorunlu Çince eğitim verilmeye başlamış, sadece Çin dilini konuşmaya zorlanan uygur Türkü öğrencilere anadilleri yasaklanmıştı.

3 Eylül Özgür Asya radyosunun haberinde Doğu Türkistan’ın Hoten ili kiriye ilçesine bağlı Şenbebazar kent muhtarının, Muhabirin Uygur musun? şeklinde yönelttiği sorusuna Ben Çin Vatandaşıyımdiyerek Uygur Türkü olduğunu bile söyleyemediği hatta Çince cevaplayıp Uygur Türkçesi ile konuşmaktan kaçınması üzerine Radyo muhabirleri daha üst mevkilere ulaşmak süratıyla olayın iç yüzünü ifşa ediyor.

Uygur Türklerine Çinc Dayatılıyor.

Müslüman Uygur Türklerinin yoğun yaşadığı yerleşim bölgelerinden biri olan Hoten iline bağlı Kiriye ilçesi Polis merkezi ile iletişime geçen radyo muhabiri, Doğu Türkistan Genelinde özelliklede Hoten ilinde geçtiğimiz yıl itibari ile devlet memurlarının mesai saatleri içerisinde ve dahi günlük yaşamları boyunca devlet dili olarak dayatılan Çin dilini konuşmaları hususunda talimatlar verildiği, ancak talimatın Teklifşeklinde memurlara sunulduğu, memurların ise sözde teklifi aynen uygulamak zorunda kaldığı kaydediliyor.

Çinli yetkililer, Çinceyi bilen veya bilmeyen bölge sakinlerinin söz konusu uygulama ile iletişim kurmalarının güvenlik açısından ve milletler beraberliği için daha iyi olanak sağladığını belirtiyor.

Akrabalarımız İle Nasıl İletişim Kuracağız.

Gözlemciler, İşte Korktuğumuz şey buydu. Yarın öbürgün Doğu Türkistan bağımsız olunca akrabalarımızı nerden bulacağız, nasıl iletişim kuracağız diye kaydetti.

Bu Haberi 2008 kişi okudu!
05/09/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.