TANZANYA’DA İNSAN OLMAYAN NESNELERDE ÇİN VİRÜSÜ ÇIKTI

TANZANYA’DA İNSAN OLMAYAN NESNELERDE ÇİN VİRÜSÜ ÇIKTI

The New York Times gazetesine göre ABD Gıda ve İlaç İdaresi 65 Çinli şirketin ABD'ye N95 maskeleri ihraç etmesini yasakladı.

Söz konusu şirketlerin maskeleri kalite standartlarını karşılayamadığı gibi bazı maskelerin mikro partikül blok oranı yaklaşık % 30’un altında olduğu belirtiliyor.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, tıbbi personel için mevcut olan N95 maske kıtlığı ciddi sıkıntılara neden olduğundan 3 Nisan'dan bu yana Çin'den bu tür maskelerin getirilip kullanılmasına izin vermişti. Ancak maskelerin büyük çoğunluğu kullanılamaz halde olduğu gerekçesiyle 65 şirketin işletme lisansları iptal edildiği bildirildi.

Şu anda ABD'ye maske sağlayan sadece 14 Çinli firma bulunuyor.

Çin yapımı tıbbi ürünlerle ilgili sorun gün geçtikçe gündem olmaya devam ediyor ve hatta alay konusuna dönüşmüş durumda.

Tanzanya Başkanı John Magafuli Çin virüsü için test kitlerinin ülkesine ithaline izin vermiş fakat Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) yani Çin’e güvenmediği için laboratuvarlara sahte test örnekleri göndererek İnsandan olmayan Keçi ve otomobil yağı, papav meyvesi, tavşan ve benzeri örnekler toplatıp, insan isimleri, yaş ve cinsiyet etiketiyle laboratuvara gönderiyor.

Test sonuçlarını halka açıklayan başkan, “Kwore kuşundan örnek aldık pozitif çıktı.
Bir tavşandan örnek aldık, sonuç belirsiz,
Keçiden örnek aldık ve sonuç pozitif,
Koyundan örnek aldık ve sonuç belirsiz, görüyoruzki nesnelerden örnekler alıp, bunlar insanlardan geliyor dediğimizde test sonuçları Çin virüsü pozitif çıkıyor, ne yani meyveleri veya keçileri mi izole etmeliyiz” şeklindeki açıklamasıyla Çin malı test kitlerinin sahte ve hatalı olduğunu duyurdu.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 342 kişi okudu!
11/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.