SON DAKİKA! KAŞGAR POLİSLERİ YABANCI GAZETECİLERİN PEŞİNDE
SON DAKİKA

SON DAKİKA! KAŞGAR POLİSLERİ YABANCI GAZETECİLERİN PEŞİNDE

Doğu Türkistan’a giderek gözlem yapan NYTimes Muhabiri Paul Mozur, gördüklerini bir bir belgeledi ve sosyal medyada paylaştı. Mozur şunları sıraladı;

Bölgede sıkı yönetim normalleştirilmiş hissi veriyor. çocuklar okula gidiyor ve dikenli tel ile kaplı okul kapılarının ardında bilinçsiz bir şekilde oynuyorlardı.

Gerçek bir sessizliğe bürüne Kaşgar’da o meşhur Caminin hemen yanı başında 7/24 başkan XI Jinping ekranda yansıtılıyor.

Okul ve Hastaneler, restoranın, alışveriş merkezlerinin kapıları Metal korkuluklar ile kapatılmış. tüm sosyal alanların çevresi tel örgülü ve genellikle gözetleme kameraları ile 7/24 sıkı kontrol altında tutuluyor.

Mahallelerdeki Kontrol noktalarında her yer aynı ekipmanlarla donatılmıştı. İsyan kalkanları, polis copları, ahşap sopalar, yangın söndürme tüpleri ve metal direkler gibi.

7 polisin kendisini sürekli olarak takip ettiğini ve market kasiyerlerin'den taksi şoförlerine kadar iletişim kurduğu herkesin bilgilerinin alındığını ifade eden gazeteci kendisini bölgeden uzak tutmak için her yolu denediğini ve en son bir kaza süsü verilerek oto yolun kapatıldığı böylece geri adım atmak zorunda kaldığını anlatıyor.

Turistik bölgelerde Çinli turistlerin kalabalık olduğu ve bir zamanlar Uygur çalgı aletleri ile gösteri yapılan alanlarda sadece Çin ulusal şarkıları ve bayraklarının sallandığını aktarıyor.

Uygur Kültürünü yansıtan mimari Tarihi yapıların tamamen yıkıldığını Camilerde bolca propaganda levhaları ve fotoğrafların asılı bulunduğunu, en az 100 gözetim kamerası ile izlendiğini

Kaynak: www.nytimes.com

MUHAMMED ALİ ATAYURT

 

Bu Haberi 496 kişi okudu!
06/04/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.