SON DAKİKA: DOĞU TÜRKİSTAN’DA VİRÜS PANİĞİ VAKA SAYISI 18

SON DAKİKA: DOĞU TÜRKİSTAN’DA VİRÜS PANİĞİ VAKA SAYISI 18

Milyonlarca Doğu Türkistanlı Wuhan’dan dünya’ya yayılan yeni tip Corona virüsünün pençesi altında ecelini bekliyor. Üstelik 60’dan fazla Ceza kamplarında kalabalık ve kötü koşullar altında tutulan insanların varlığı da olayın ciddiyetini arttırıyor.

Çin’e göre Dünya genelinde rastlanan vaka sayısı 11 bin 781 olarak açıklandı. ölüm sayısı da 200 ile 300 kişi arasında.

Ancak uzmanlar Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) gerçekleri gizlediğini düşünüyor. Tüm bunlar bir yana Doğu Türkistan'a baktığımızda haberler hiçte iç açıcı değil.

ÇKP kaynaklarında Urumçi’de 8 kişi, Gulca’da 5, Turfan, Yedinci ve dokuzuncu Bingtuan, Şihanze ve Aksu bölgelerinde 1’er kişi toplam vaka sayısının 17’ye çıktığı bildirilirken yeni tip virüsü ile ölen kişiler arasındaki bir Çin Polisinin Süleyman isimli olduğu açıklandı.

Doğu Türkistan’da 28 ocaktan buyana uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrası halkın uzun sürelik yiyecek içecekleri stoklaması, usluca evinde oturması, kesinlikle dışarı çıkmaması sokak sokak gezen ÇKP’li görevlilerce duyuruluyor.

Ayrıca Radyo Televizyon istasyonları tüm kanallarda virüsle ilgili rehberleri, ilk yardım bilgilerini aralıksız gösteriyor. Bunun dışında doğum günü, düğün dernek, misafirlik , ve benzeri tüm sosyal etkinliklerin, toplu faaliyetlerin iptal edilmesi kararı ile ilişkin halka bilgilendirmelerde yapılıyor.

ÇKP, halka yapığı duyurularda zaruretten dışarı çıkacakların kesinlikle maske takması gerektiği vurgulanırken özellikle virüsün yayıldığı Wuhan şehrinden gelen veya başka yere gezi için gidip gelenlerin kendini ilgili görevlilere bildirmesi gerektiğini gizlenmeye devam ederse halkı tehlikeye sokacağı için hakkında ağır tedbirler alınacağı uyarısı yapılıyor.

23 ocak günü Sadece Wuhan’dan 13 bin Çinlinin Doğu Türkistan'a giriş yaptığı dedikoduları var. diğer bölgeden girenlerinde hesaba alırsak vaka sayısının dahada artacağından endişe duyuluyor.

Ayrıca hükumet tarafından bahsı geçen şüpheli kişilerin ifşa edilmesi hususunda hastalık derecesine göre kişi başına5 bin ile 20 bin Yuan para ödülü verileceği bildirirken Kamu kurumlarında 25 ocaktan itibaren 8 gün olan Bahar bayramı resmi tatilinin salgın nedeniyle 12 Şubata kadar uzatıldığı memurlara daha çok evde ve bilgisayar başında işine devam etmeleri talimatı verdiği ileri sürülüyor.

Okullarda da durum aynı,sözde ‘’Xinjıang’’ üniversitesi resmi internet sitesinde yayımlanan duyuruda bölge genelinde Çin ulusal eğitim başkanlığınca bahar dönemi eğitim öğretim yılı Virüs nedeniyle geç başlayacağı yer alıyor.

ÇKP yönetimi virüs hakkında çıkaran diğer bir duyuruda sosyal medya platformunda Virüsle ilgili yasa dışı paylaşımlarda bulunanların tutuklanacağı ve en ağır biçimde cezalandırılacağı duyuruldu.

1.2.2020-Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

Bu Haberi 285 kişi okudu!
02/02/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.