ŞİNASİ BAYRAK; DOĞU TÜRKİSTAN’A SEVİNÇLE GİTTİM, ÜZÜNTÜ İLE DÖNDÜM”
SON DAKİKA

ŞİNASİ BAYRAK; DOĞU TÜRKİSTAN’A SEVİNÇLE GİTTİM, ÜZÜNTÜ İLE DÖNDÜM”

11-16 Aralık tarihlerinde Doğu Türkistan’a giden Almanya vatandaşı Şinasi Bayrak Özgür Asya Muhabirleri ile iletişime geçerek Doğu Türkistan’da gördükleri hakkında bilgi paylaştı.

Bayrak’ın verdiği bilgiler, Türk medeniyetine en güzel tarihi iz bırakan insanları görmek için Bölgeye sevinçle gittiği ancak şahit olduğu hayal ettiği Doğu Türkistan olmadığı yönündeydi.

Önce Pekin’e sonra Urumçiy’e giden Bayrak,  Türk olduğunu belli etmedim Doğu Türkistan’da gözlem yaptığını, her yerde karşılaştığı, taksi ve otobüsler dahil gözetleme kameraları rahatsız edici düzeyde sıkı kontrol uygulandığını anlatıyor.

Urumçi ve Turfan tiren istasyonlarında ‘’Uygur türkleriyle karşılaşmadım’’ diyen Şinasi Bayrak, Turfan ve Urumçi sokaklarında da Uygurların olmadığını hep Çinlilerin yaşadını gördüğünü ifade ederken Urumçi büyük pazarda Uygur Türklerinin daha fazla görüldüğü fakat çevrede onları gözetleyen Çinlilerin olduğu her an hissedildiğini söylüyor. 

“Bölge halkı Turistlerle konuşmaktan kaçıyor belliki korkuyor” diye sözlerine devam eden Bayrak, Türkiye’deki ailesi ile Whatsapp görüşmesi yaptıktan sonra Telefonu çalışmamaya başladığı ve hemen ardından 25 yaşlarındaki bir gencin kendisini sürekli takip ettiğini aktarıyor.

Camilerin kilitli, bazılarının müzeye dönüştürüldüğünü, içerisinde Çin’in tarihi eserleri konulduğu mabetlerin ve mezarlıkların viran edildiğini gözleriyle gördüğünü Çinli yetkililerin basında söylediklerinin tamamen yalan olduğunu vurgulayarak Doğu Türkistan ziyaretini “sevinçle gittim üzüntü ile döndüm” şeklinde özetliyor.

20.12.2019 - Fatma Hasan / M.Ali Atayurt

Bu Haberi 252 kişi okudu!
20/12/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.