SEVDİKLERİNİ BİR KERE GÖRMEK ÖMRÜNE MAL OLDU.
SON DAKİKA

SEVDİKLERİNİ BİR KERE GÖRMEK ÖMRÜNE MAL OLDU.

13 Ekim China Aid haberinde 1940 Doğu Türkistan doğumlu Kazakistan vatandaşı Gülsümkan Bazarbek’in Çin Nazi Toplama Kamplarına atıldığı öğrenildi.

SEVDİKLERİNİ BİR KERE GÖRMEK ÖMRÜNE MAL OLDU.

Doğu Türkistandan göçederek Kazakhstan vatandaşlığını kazanan Kazak Türkü annenin 14 aralık 2017 tarihinde Doğu Türkistan'a akraba ziyareti için gitmesinden sonra 21 şubat 2018 de Çin polislerinin kendisini toplama kampına götürmek için geldiğini ve pasaportuna da el konulduğunu kazakistan’da kalan oğlu 1976 Doğu Türkistan doğumlu Bolatbek Rakımbayoğluna bildirmesinin ardından o gün bugündür haber alınamadığı bildirildi.YETKİLİLERİN YETKİSİZ KALDIĞI O AN.

Bolatbek Rakımbayoğlu annesinin kurtarılması için Kazakhstan Dışişleri bakanlığına başvuruda bulunduğu ancak 15 haziran 2018 tarihinde Çin hükümetinden Gülsümkan Bazarbek hakkında Çin vatandaşlığından çıkış işlemlerinde eksiklik olduğuna dair açıklama geldiği aktarıldı.

DOĞU TÜRKİSTANLILARIN ALNINDA SUÇLU MU YAZIYOR?

Durumla ilgili Muhabire Konuşan Bolatbek Rakımbayoğlu ‘’Biz yıllardır Kazakistan vatandaşıyız, annemin buradan Çin vizesi alıp Doğu Türkistana gittiğini herkes biliyorlar. Evrakları, pasaport bilgileri elimizde. Biz bu evraklarla Kazakİstan Dışişleri bakanlığına başvurduk buna rağmen "yalan söyleyip" 78 yaşındaki annemi toplama kampına kapattılar. Bu bir insanlık suçudur! Kazakistan Devlet başkanımızdan, Dışişleri bakanımızdan İnsan hakları Örgütlerinden annemi kurtarmalarını rica ediyorum dedi.

Kaynak: http://www.chinaaid.net/2018/10/78.html

MUHAMMED ALİ ATAYURT 13 EKİM 2018
Bu Haberi 2611 kişi okudu!
14/10/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.