SELAMLAŞAN YÜZLERCE UYGUR KADININ TUTUKLANDIĞI ORTAYA ÇIKTI
SON DAKİKA

SELAMLAŞAN YÜZLERCE UYGUR KADININ TUTUKLANDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Türkiye’de yaşayan Uygur Türklerinin Özgür Asya Radyosuna verdiği bilgiler ışığında Doğu Türkistan’ın Dokuzzak nahiyesine bağlı Ghojila köyünden Memet Yasin İbrahim’in 2017'den buyana tutuklu olduğu ile ilişkin bölgede yürütülen araştırmalar sonucu 38 yaşındaki Memet Yasin İbrahim’inde dahil olduğu 57 bigünah kişinin 10 yıldan fazla hapis cezasına mahkum edildiği ortaya çıktı.

Hiçbir suça dahil olmayan sivil köylülerin keyfi tutuklama sürecinin kamuya kapalı biçimde olabildiki kadar hızlı gerçekleştirildiği, çevre köylerden Ogusak mensubu yüzlerce kişi hakkında sebebsiz yere ceza kesilerek Toplama kampına kapatıldığı öğrenildi.

Mahalle muhtarından alınan bilgilere göre Memet Yasin İbrahim’in ilk olarak Dokuzzak köyüne komşu Opal’da bulunan bir kampa götürüldüğü ve bir yıl sonra ailesiyle görüntülü konuşturulduğu belirtiliyor.

Bilgilere göre tutuklananların arasında çık sayıda kadınlarında olduğu aktarılırken çoğunun Cep telefonlarında “Essalamu aleyküm” “Allaha emanet” şeklindeki yasadışı görülen dini içerikli mesajlaşmaları yüzünden aşırıcılığı yaymak suçlamasıyla tutuklandığı öne sürülüyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 291 kişi okudu!
30/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.