ŞEHİT İÇİN DÜNYA AYAĞA KALKTI
SON DAKİKA

ŞEHİT İÇİN DÜNYA AYAĞA KALKTI

 Ocak Şehit Alimin Giyabi Cenaze namazı İstanbul Fatih Camiinde 3 bine yakın caamaatla kılındı, Namazdan sonra Doğu Türkistan Maarip Ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan, Daha bir kaç gün önce Doğu türkistanda yaşayan bacılarımız'dan wechat aracılıyla Doğu Türkistan Ulemalar birliği başkanı Atavullah Şahyar Hocamızdan,  Namuslarını Korumak adına Ailecek intihar etme'nin fetvaasını sorduğunu anlatarak göz yaşlarına boğuldu.

Hocaefendinin Namazına Norveç’te Yaşayan yeğeni Nefise Hanımda Katıldı ve Türkiye’nin özellikle Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyıp Erdoğa’nın Doğu Trükistanda katledilen sayısızca Şehitler için Çin yönetiminden bir açıklama almalarını talep etti.

Büyük birlik Partisi Genel Bşkan Yardımcısı Muhittin Açıcı, Uluslararası Hukukcular birliği başkanı, Necati Ceylan, Siyer Vakfı Başkanı Muhammed Emin Yıldırım, Davetçi ve Akademisyen Hilmi Arslan Hocamız da teşrif ettiler.
Siyer Vakfı Kurucu Başkanı Muhammed Emin Yıldırım Doğu Türkistan Davası Hepimizin davası olmalı diyerek Tüm STK’ları Doğu Türkistan seferverliğine çağırdı. 
Şehidin Giyabi cenaze namazı Sadece Fatih camiinde değil , Sumbül efendi camii Ankarada Hacı bayram Veli Camii Kayseri Hunat camiinde de kılındı. 


Türkiye Dışında Japonyadaki Tokyo Camiinde de kılındı.
İsviçrede başkent stolkhom daki camilerin hemen hepsinde kılındı.
Kanada daysa 4 Şubat Pazar günü Kılındı.

ŞEHİT MUHAMMED SALİH DAMOLLA KİMDİR

Doğu Türkistan’ın en Büyük Alim ve Düşünürlerinden olan Muhammed Salih Hocaefendi, Doğu Türkistan’da Tanınmış bir ilim ocağında, âlim bir babanın oğlu olarak 1936 senesinde dünyaya gelmiştir. Memleket içinde yetişmiş, Uygur müslümanlarının içinde bulunduğu şartları tanımış, ihtiyacını hissetmiş ve ona göre yaşamış bir âlimdir. Şayet Bütün ilmi çalışmaları ve teliflerini Çin rejiminin Kontrolü Altında defalarca bastırma ve ev hapsine mağruz kalmasına rağmen Uygur halkına çok sayıda eser bırakmıştır.

Kuran Kerim’in ilk ve Tek Mealini hazırlayan, Riyâz-us Sâlihîn, Muhtasar-ü Sahihu’l-Buhari Rahiku’l-mehtum, Siyer Nebi başta olmak üzere çok sayıda eseri Uygur Türkçesine çevirerek Doğu Türkistan Halkının imanını zinde tutma gayesine kendini adamıştır.

Basılamamış eserlerinden 29-30. Cüzlerin tefsiri, 2 ciltli Arapça-Uygurca Büyük Kamus, Uygurca Arapça Sözlük gibi daha nice eserlerin müellifidir.

Doğu Türkistanlı Dini Alimler içinde Aksakal olarak bilinen, Doğu Türkistan’daki en verimli âlimlerinden biri olan Merhum Muhammed Salih Hocaefendi , 82 yaşında 24 Ocak 2018 Tarihinde Çin Yönetimi Tarafından Şehit Edildi.

Merhum Âlim Muhammed Salih Hocaefendinin naaşı tutuklandıktan 45 gün sonra Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçide ikamet eden ailesine teslim edilmiş, ki ailede b ulunan herkes başta araştırmacı, yazar olan Kızı nezire ve damadı Adil Tunyaz olmak üzere 20 ye yakın kişinin diğer Uygur ailelerinde olduğu gibi toplama merkezlerine götürüldüğü iddea ediliyor.
Şehidin cenaze namazında halıkla Çin güvenlik güçleri arasında arbede yaşandığını ancak olayın anında bastırıldığı iddia edildi, hatta ağlayanların bile tutukladığı ifade ediliyor.

 

 

Bu Haberi 4940 kişi okudu!
07/02/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.