SANATÇILARLA ÇİN’E BAĞLILIK SÖZLEŞMESİ YAPILACAK

SANATÇILARLA ÇİN’E BAĞLILIK SÖZLEŞMESİ YAPILACAK

Çinli yetkililer film sektörü üzerindeki kontrolünü sürekli olarak genişletiyor. Bu kapsamda Hong Kong ve Tayvan'da film sektöründeki bireyler üzerinde kontrol seviyesini yeni bir seviyeye yükselten Çin Komünist Partisi, Film bürosu Basın-Yayın-Radyo-Televizyon üst kurumu aracılığıyla çeşitli film şirketlerine sözlü bildirimler yapılarak Siyasi konumlarını belirtmeyen Hong Kong ve Tayvanlı aktörler, yönetmenler ve diğer ilgili birimlerle sözleşme imzalamamaları doğrultusunda talimat verildiği açığa çıktı.

Yeni karara göre, Hong Kong ve Tayvanlı aktörler ve alandaki ilgili yetkililer " On yıllık komünist partiye bağlılık Sözleşmesi" imzalamalılar, ve buna uymazlarsa Çin tarafından sansür uygulanacak ve tazminat ödemesi yapılmayacak.

Çin’in bu uygulamayı nasıl gerçekleştireceği bilinmiyor ancak Hong Kong ve Tayvan film sektörü ve ifade özgürlüğü üzerinde ciddi tartışmalara neden olacağı düşünülüyor.


Bazı film kişilikleri, Çin makamlarının sürekli gözetim ve kontrol altında olduğunu ve birçoğunun zaten Çin'i destekleyen veya ona karşı çıkan konuşmalardan ve eylemlerden kaçınan yapı olduğunu ifade ederken
yeni düzenlemelerden sonra dayatılan ideolojilere karşılığın artacağını ifade ediyor.

Çinli yetkililer ise böyle bir kararın söz konusu olmadığını iddia ederken “insanların bir yandan Çin'de para kazanarak diğer yandan Tayvan'ın ve Hong Kong’un bağımsızlığını desteklemesine izin vermeyiz” şeklinde açıklama yaptı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 318 kişi okudu!
07/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.