RIZKIMIZI ÇİN DEĞİL, ALLAH VERİR!
SON DAKİKA

RIZKIMIZI ÇİN DEĞİL, ALLAH VERİR!

Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin Çin karşısında Doğu Türkistan konusundaki sessizliğini Özbekistan milletvekili Kobul Dusov bozdu. Özbekistan Cumhurbaşkanına Doğu Türkistan'daki zulümlerin sona erdirilmesi için gerekli girişimlerde bulunulması talep eden mektup yazdı.

Kobul Dusov sosyal medyada bu konuyla ilgili açıklamalarına “Ben bir Türk olarak, Türkün Özbek boyundan olarak, hadi Türk olmayayım, bir insan olarak bugün Doğu Türkistan’da olanlara ilgisiz kalamazdım!” ve "Rızkımızı Çin değil, Allah verir!" ifadelerine yer vererek Çin’in Uygurlara yönelik uygulamalarına tepki gösteren milletvekilleri Uygur Türklerinin haklarının savunulması gerektiğini dile getirdi.

Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına yazılan mektubun tammetni;
Hörmetli Şevket Mirzayev Cenapları Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
Tarihteki ana vatan topraklarımızın büyük bir kısmı Milletimizin önemli bir bölümünün yaşadığı Uyguristan (Doğu Türkistan) günümüzde en ağır bir baskı ve zulüm ve işkence altındadır.
Özbek,Kazak ve Uygurların yaşadığı bu Vatan’da Kardeşlerimiz horlanmakta ve aşağılanarak zulüm edilmektedir. 

Türk dili konuşan Milletlerin ana yurdu bugünkü Uyguristan topraklarıdır. 

Aziz Vatanımız Özbekistan Cumhuriyetiniin Cumhurbaşkanı ve ayanı zamanda Atası Şevket Mirzayev Cenablarının bir evladı olarak aşağıdaki hususları emir ve tensiplerinize saygılarımla arz etmek istiyorum,
Bizim tarihte Hüküm süren ecdatlarımızın mirası olan bu ülkeye yanı Uyguristan’a zati alilerinin maddi olmasa da manevi ve tarihsel olarak Atası olduğunuz gerçeği reddedilemez bir Hakikattır. Bu sebeple Uyguristan’da baskı ve zulüm karşısında sessiz kalan Müslüman ülkeler arasında sadece zati alinizin aktif girişimlerde bulunduğunuza inancım tamdır.Bu konuda zati alinize Yaradanım Cenabı Allah'ın yardımcı olduğu kesindir.Çünkü, Allah Taala mazlumların (güçsüzlerin) Zalimler(Güçlüler) üzerinden kesinlikle galip gelecekleri Kura'nı kerim ayetleri ile sabittir. Şanlı tarihimizde Emir Timur ve Harzemşah Atalarımız mücadeleleri ile bunu kanıtlamışlardır. 

Zati alinizin Uyguristan’da zulüm gören Kardeşlerimiz üzerindeki bu insanı olmayan baskının kaldırılması için gerekin duyarlılıkları göstereceğine olan inancımı arz eder, bu durumun sona erdirilmesi için gerekli girişimlerde bulunulması hususu için ilgililere emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim. 

Qabil DOSOV
Özbekistan Cumhuriyeti Parlamentosu Üyesi
Bostan-Tümen Kengeşi Milletvekili

MUHEMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 1680 kişi okudu!
23/07/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.