PRAFESÖR ABDUREŞİT CELİL KARLU’A DOĞU TÜRKİSTAN'DAN ACI HABER GELDİ
SON DAKİKA

PRAFESÖR ABDUREŞİT CELİL KARLU’A DOĞU TÜRKİSTAN'DAN ACI HABER GELDİ

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Abdürreşit Celil Karluk'un Doğu Türkistan'da bulunan aile fertlerinden acı haberler aldığı öğrenildi.

Sosyal medya hesabı aracılığıyla paylaşımda bulunan Profesörün, yıllardır Kaşgar'daki ailesiyle iletişim kuramadığı fakat dün dolaylı yollarla ailesi hakkında çok vahim haberler aldığı bildirildi.

Annesi Havahan Mehmet ile en son Mart 2017 tarihinde telefonda konuştuğu daha sonra iletişim kurması engellendiği ve yurt dışından arandıkları hususunda Çinli yetkililerce sorguya götürüldüğü, hasta annesinin yanında bakmakla yükümlü kardeşlerininde kampa götürüldüğünden ciddi sıkıntılar çektiği, durumunun kritik olduğu ifade ediliyor.

Büyük Ağabeyi Turdihacı Celil hakkında onun eşi, çocukları ve onlarca torunları ile ilgili hiç bir haber alınamadığı aktarılırken Küçük Ağabeyi Abdülhamit Celil’in Urumçi'de bilinmeyen bir kampta tutulduğu eşi ve iki çocuğundan haber alınamadığı belirtildi.

Büyük Kardeşi Cabbar Celil’in 2017’de kampa götürüldüğünü ve oradaki işkenceler sonucunda bütün vücudunun felç edilerek bırakıldığı ve eve çıkartıldığı, şu an konuşamaz halde yatalak olduğu ve tedavi ettirilemediği, eşinin ise kampta tutulduğu ve dört çocuğunun akıbetlerinin belirsiz olduğu iletildi.

Küçük Kardeşi Abdülgaffar Celil’in ise 2017 yılında kampa götürüldükten sonra 11 yıllık ağır çalışma kamp cezasına çarptırıldığı, eşinin ise başka kamplarda tutulduğu, üç cocuğunun kimsesiz kaldığı bilgisi paylaşıldı.

Uygur Asıllı Profesör Sosyal medya hesabından ‘’Sadece vicdan ehline sesleniyoruz: Allah aşkına lütfen ses çıkartın, insanlık düşmanlarından insanlık adına hesap sorun’’ dye kamuoyuna seslendi.

MUHEMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 286 kişi okudu!
30/11/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.