PEKİN, WUHAN YÖNETİMİNİ SALGINI GİZLEMEKLE SUÇLADI

PEKİN, WUHAN YÖNETİMİNİ SALGINI GİZLEMEKLE SUÇLADI

ABD, Çin'i salgınla ilgili bilgileri tüm dünyadan gizlemek ve virüsü kasıtlı olarak diğer ülkelere yaymakla suçlamayı sürdürüyor. Çin'dense her geçen gün çarpıcı açıklamalar gelmeye devam ediyor.

ABD merkezli CNN kanalına, Beyaz Saray yönetiminin "Çin kasten virüsü engellemediler" iddialarıyla ilgili konuşan Çin hükümetinin kıdemli sağlık danışmanı Dr. Zhong Nanshan, salgının ilk çıkış noktası olan Vuhan’daki yetkililerin sağlıklı bilgi vermediğini itiraf ederken ilgili bilgilerin Çin komünist partisinin bilgisi dışında Vuhan'daki yetkililer tarafından gizlendiğini açıkladı.

Dr. Zhong Nanshan, o sıralarda yerel yönetimin gerçekleri söylemesi hoşlarına gitmediğini en başında sessizliğe gömüldüğünü ifade ederken sanki hiç alakası yokmuş gibi “bence o dönemde bile çok sayıda enfekte vardı, açıklamak teşebbüsüne girmemeleri çok yanlış” sözlerini sarf etmesi dikkat çekti.

CNN’e konuşan Dr. Zhong Nanshan, Çin’in halen büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu Çin virüsünün ikinci dalgası gelebileceğini güya Çin’in diğer ülkelerden daha iyi bir durumda olmadığını dile getiriyor.

Nanshan'ın bu açıklamaları, Uzmanlar tarafından Pekin yönetiminin dünyadan gelen baskılara yönelik hedef saptırma olarak yorumlandı ve Çin'in üzerindeki sorumluluğu atmak için suçu Vuhan eyalet yönetimine atmaya çalıştığı düşünülüyor.

Bu Haberi 341 kişi okudu!
18/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.