PEKİN’DEN “SAVAŞA HAZIR OLUN” TALİMATI

PEKİN’DEN “SAVAŞA HAZIR OLUN” TALİMATI

Çin’de hazırlanan bir hizmet içi rapor, Çin virüsü yüzünden küresel anlamda ülkeye karşı olumsuz düşüncelerin en yüksek seviyeye çıktığını ve Pekin’in ABD ile ilişkilerde ciddi bir cepheleşme yaşayacağı korkusu taşıdığını ortaya koydu.

Raporla ilgili bilgisi olan ve Reuters’e konuşan bir Çinli yetkiliye göre, geçen ay Pekin yönetimine iletildiği belirtilen bu iç yazışmada, 1989 Tiananmen Meydanı Olaylarından bu yana dünyada Pekin karşıtı görüşlerin en yüksek seviyeye çıktığı endişesi paylaşıldı.

1989 yılının 15 Nisan'ı ve 4 Haziranı arasında meydana gelen; öğrencilerin, aydınların ve işçilerin önderliğinde gerçekleşen gösterileri, Pekin yönetimi orantısız şiddet kullanarak bastırmış ve dünya kamuoyunun hedefi olmuştu.

Çin Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Uluslararası ilişkiler Enstitüsü tarafından hazırlanıp merkezi yönetime sunulan raporda ABD'nin önderliğindeki Pekin karşıtlığı propagandasının iki süper gücün savaşına dönmesi halinde silahlı bir çatışma da içinde olmak üzere olası en kötü senaryolara karşı gerekli tedbirlerin alınması isteniyor.

Ayrıca ABD'nin kendisi ve batı demokrasileri için Çin’i ekonomik ve ulusal güvenlik açısından giderek daha fazla tehdit olarak gördüğü uyarısı yapıldı.

Basın açıklamasında konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı ise yöneltilen sorulara karşı bu raporla ilgili bilgileri olmadığı yanıtı verdi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 883 kişi okudu!
06/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.