ONLARDA KONVOYDA YER ALDI
SON DAKİKA

ONLARDA KONVOYDA YER ALDI

Bugün dünyanın dört bir yanından birçok kadın, Esed rejiminin hapishanelerinde hukuka aykırı şekilde tutulan ve her gün işkence edilen kadınların seslerini duyurmak için düzenlenen Vicdan konvoyuna destek amaçlı  İstanbul Yeni Kapı Meydanına Toplandı.

"Kadınlar İçin Vicdan Konvoyu"nun hareketi öncesi basın açıklaması yapıldı.

"Acınızı hissediyoruz. Ve sevgili kardeşim, senin için geliyoruz. Dünyanın dört bir yanından din, dil, ırk fark etmeden bir dünya kadın toplandık, insanlığın vicdanına doğru yola çıkıyoruz. Suriye hapishanelerinde beklenen vicdanın, bu konvoyda olduğunu söylemek üzere yola çıkıyoruz. Üzgünüz. Gökyüzü gibi 7 yıldır ağlıyoruz. Dünya sessiz kaldıkça siz daha fazla eziliyorsunuz. Üzgünüz. Dünya sessiz kaldıkça zalimler cesaret buluyorlar. Çok beklediğinizi biliyoruz. 'Nerede insanlık?' dediğinizi duyuyoruz. Biz buradayız Suriyeli kardeşim. Seni terk etmedik, terk etmeyeceğiz. Seni kurtarmak için yola çıkıyoruz . Seni kurtarmanın, seni yaşatmanın bütün insanlığı yaşatmak, ümidi yaşatmak, yaşamı yaşatmak olduğunu biliyoruz."

Türkiye'deki kadınların öncülüğündeki konvoya, 55 farklı ülkeden din, dil, ırk ve kültürlerden binlerce kadının yanı sıra Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği temsilcilerinden Hidayetullah Oğuzhan, Heyrullah Efendigil, gibi bir çok Önemli İsimlerde Vardı.

150’i aşkın Uygur Türkü Hanımlarında  Dünya Kadınları ile birlikte yola çıktığını belirten Doğu Türkistan Maarif Ve Dayanışma Derneği Kadın Kolları Başkanı Minevver Özuygur, "Süriyedeki acı çekmekte olan kardeşlerimiz ile Doğu Türkistandaki Çin hapishanelerinde işkence görmekte olan Uygur kardeşlerimiz arasında hiçbir fark yoktur, Zulüm heryerde zulüm, Zalim Her yerde Zalimdir, Bugün burada bulunarak Süriyedeki Kardeşlerimizin Sesini Dünyaya duyurmak istiyoruz. Umuyoruzki bizimde sesimiz duyurulacak ve Doğu Türkistan İçin de bu tür Konvoylar Yola çıkacaktır İnşallah" İfadesini kullandı.

Akademisyen, hukukçu, medya mensubu, gazeteci, yazar, doktor, sanatçı, sporcu, siyasetçi, ev hanımı ve çalışan kadınlar da katılan uğurlama, basın açıklamasının ardından yaklaşık 60 otobüs yola çıktı.

Konvoyun Kocaeli, Sakarya, Ankara, Adana'daki katılımlarla 200 otobüsle Hatay'a ulaşması bekleniyor.

Bu Haberi 2082 kişi okudu!
06/03/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.