MÜSLÜMANLIĞIN BU KADAR HOR GÖRÜLDÜĞÜ BAŞKA BİR ÜLKE YOK
SON DAKİKA

MÜSLÜMANLIĞIN BU KADAR HOR GÖRÜLDÜĞÜ BAŞKA BİR ÜLKE YOK

Yakın zamanda Nihat Cariri adında Ürdün’lü bir Arap gazeteci Doğu Türkistan’daki ziyareti ile ilgili çektiği video görüntülerini sosyal medyada paylaşmasıyla herkesin dikkatini çekti.

Cariri, konuyla ilgili Özgür Asya Radyosuna röportaj vererek Doğu Türkistan’da Çin’in Uygur Türkleri üzerindeki zülümlerini anlatırken daha önce Uygurlar ile ilgili sosyal medya da gördüklerinin gerçek olup olmadığını yerinde incelemek için turst kılığında Doğu Türkistana gittiği, ilk 24 saatinin çok normal geçtiğini hatta insanların meydanlarda mutlu mesut dans ettiği hallerini görünce medyaya yansıyanların yalan olduğunu düşünmeye başlamışken namaz kılmak için çevredekilerden en yakın Caminin nerede olduğunu sorduğunda Doğu Türkistanın gerçekten üstü açık hapis hane olduğu kanaitine vardığını anlatıyor.

Ziyareti sırasında Kaşgar, Turfan ve Urumçi’ye gittiğini ve nerede Cami sorduğu zaman insanların tuhaf bir hale büründüğünü bazılarının korkarak uzaklaştığını dahası insanların işaretle namaz kılmasının yasak olduğıunu anlatmaya çalıştığını ifade ediyor.

Her Camiye girişte yüz tanıma cihazları ve gözetim kamiraları ile insanların kontrolden geçerek girebileceğinden bahsederken çoğu Camilerin restorasyon bahanesiyle kapılarına kilit vurulduğunu kısmen Caminin namaz saati belli bir süre açık tutulduklarını ileri sürüyor.

En çok üzüldüğü noktalardan biride Kaşgar’daki Heyitgah Camiinde iki rekat namaz kılmasına görevliler tarafından izin verilmemesi olduğunu aktarırken Kendisine bir Uygur Tercüman bulduğunu ancak Tercüman’ın bulunduğu şehre gitmek için çıktığı Kaşgar’ın Kona Şehir yolunda bir çok yerde polis kontrollerinde aramalardan geçtiğini ve bu şekilde insanların bir bölgeden diğer bölgeye geçme izni olmadan geçemeyeceğini anlatıyor.

Uygur kökenli tercümanla görüşmesinden bir saat sonra Çin polislerinden 6 kişinin yanına gelerek tercümanla neler konuştuğunu ve pasaportunu istediği, ardından incelemeler bittikten sonra kendisinden kaşgara gitmesinin taleb edildiğini dile getiriyor.

Cuma günü Kaşgara varanca Cuma namazı için Camiye gelen 5-10 Uygur dışında Çin istihbarat elemanlarının cami çevresinde devriye gezdiğini kaydediyor.

FATMA HASAN
Bu Haberi 360 kişi okudu!
11/09/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.