MUHAMMED SALİH DAMOLLAM TUTUKLANDİ
SON DAKİKA

MUHAMMED SALİH DAMOLLAM TUTUKLANDİ

Bilgilere Göre Doğu Türkistan’ın en Büyük Alim ve Düşünürlerinden Muhammed Salih DAMOLLAM tutuklandığı İddiası diasporadaki Uygur Camiasını tedirgin etti.

Doğu Türkistan’da kuran Kerim’in ilk ve Tek Mealini  yazan ve çok sayıda eserleri olan ve aynı zamanda Urumçi’de ilk ve son kez kurulan İslam Enstitüsünün Müdürlüğünü yapmış ve Dini Alimler içinde Aksakal olarak bilinen büyün Üstad Muhammed Salih DAMOLLAM 40 gün önce ilerleyen yaşı ve kötüleşen sağlık durumuna rağmen Çin polisi tarafından gözaltına alınıp götürüldüğünden beri akibetinden haber alınamadığı ve  kızı Nezire Muhammed Salih ( aynı zamanda araştırmacı ve yazar) de babası ile birlikte tutuklandığı hatta tüm ailesinden 20’ye  yakın kişinin tutuklanığı iddia ediliyor.

Muhammed Salih Hoca bütün ilmi çalışmaları ve teliflerini Çin rejiminin yasal izni ve himayesinde yapmasına rağmen Uygur halkının sevgi ve saygısını kazanmıştır. 

İddia ile ilgili tüm Doğu Türkistan Camiası ve STK’lar daha önce 2017 yılının sonunda tutuklanıp şehit edilen Abdülhamit Damollam gibi bir akıbete maruz kalmasından endişe duymaktadır.

Bu Haberi 2197 kişi okudu!
26/01/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.