MOSKOVA’DA BİR UYGUR GENÇ 12. KATTAN DÜŞEREK HAYATINI KAYBETTİ

MOSKOVA’DA BİR UYGUR GENÇ 12. KATTAN DÜŞEREK HAYATINI KAYBETTİ

Uygur Haber Ajansının verdiği bilgilere göre Rusya'da yaşayan Akbar Anwar isimli Uygur Türkü öğrencinin İntihar ettiği öğrenildi.

Rusya'nın Moskova şehrinde ikamet eden üniversiteli öğrencinin perşembe akşam saat 17:00 sularında okul binasının 12. katından yere çakılarak hayatını yitirdiği olay hakkında Moskova polisleri tarafından intihar eylemi denildi.

Doktor olan babası ve öğretmen olan annesinin Doğu Türkistan'ın Ürümçi şehrinde ikamet ettiği belirtilen Akbar Anwar in yüksek lisans eğitimi için Rusya'da bulunduğu ve başarılı son sınıf öğrencisi olduğu belirtiliyor.

Uygur habere göre Çin zulmü nedeniyle 4 yıldır memleketine dönmeyen gencin Çin virüsü neden olan küresel tecrit uygulamaları çerçevesinde Okuldaki tüm öğrenciler evlerine dönerken o ise Doğu Türkistan'a geri dönmesi durumunda Çin polisleri tarafından hapishaneye veya ceza kampına alınacağının farkında olduğundan okulda kalmayı tercih ettiği öne sürülüyor.

Doğu Türkistanlı Öğrencinin durduk yere intihara kalkışmasının perde arkasında Çin istihbaratı olup olmadığı tartışılıyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 414 kişi okudu!
18/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.