MISIR’DAN ÇİN’E İADE EDİLENLER ULKEYİ PARÇALAMAKLA SUÇUNDI

MISIR’DAN ÇİN’E İADE EDİLENLER ULKEYİ PARÇALAMAKLA SUÇUNDI

Türkiye’de yaşayan Muhammed Molla Emir, Doğu Türkistan'daki ailesi hakkında tanıklık verdi.

Muhammed Doğu Türkistan'ın Korla şehri Tekçi köyünde ikamet eden aile mensuplarından Babası Molla Emir Gopur, Annesi Havagul Tursun, Amcası Nurahmat Tursun’dan 2016 ekim ayından itibaren tüm irtibatının eksildiği anlattı.

Aynı dönem’de Mısır’dan sınır dışı edilen ve Doğu Türkistan'ın Korla şehri Koşirik köyünde ikamet eden arkadaşı Abduveli Hasan’dan da haber alamadığını belirten Muhammed Molla Emir,en son dolaylı yollardan babası ile amcasının 2017 yılında tutuklanıp ceza kampına atıldığını, arkadaşının ise 2017’de Çin işbirlikçileri tarafından Mısırda tutuklanıp Çin’e iadesinden sonra Ülkeyi bölmek suçundan hapse atıldığı haberini aldığını aktardı.

Muhammet ailesinin suçsuz olduğunu belirterek Çin’in yalan söylediğini Çinli yetkililerin ‘’Eğitim veriyoruz’’ diye zorla alı koyduğu Amcası Nurahmat Tursun’un Medine munevverde yüksek tahsil yapmış din adamı olduğunu ve tamda bu nedenden dolayı Çiz zindanlarında keyfi suçlamalarla zulüm edildiğini dile getirdi.

Ayrıca diasporadaki Uygur Türkleri olarak Çin’den yayılan ve dünyayı tehdit eden Corona Virüsünün Ceza kampındaki yakınlarına bulaşmasından endişe duyulduğunu söyledi.

4.2.2020-Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 320 kişi okudu!
04/02/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.