Mısır'dan Çin’e iade edilen Uygurlarla ilgili Rapor yayımlandı

Mısır'daki Uygurlar 2016'dan beri Çin hükümetinin doğrudan ve dolaylı yollarla baskı kurması neticesinde memleketlerine geri dönmeye zorlanırken, sene 2017’de ise Mısır hükümetinin Çin ile yapmış olduğu iş birliği sayesinde Çin’den Mısır’a gelen Çin ulusal güvenlik güçleri tarafından yüzlerce Uygur öğrenci tutuklanıp Doğu Türkistan’a götürüldüğü olay uluslararası çapta gündem olmuştu.
Uygur gençlerin başlarına siyah çuval geçirilerek özel uçakla götürülmesi 1500’u aşkın öğrencinin ise özellikle Türkiye ve üçüncü ülkeye kaçtığı olay Doğu Türkistan insan hakları izleme Derneği tarafından Raporlandı.

O dönem Mısır ve Çin’in Uygur öğrencilere uygulamış olduğu bu insanlık dışı haraketli uluslararası insan hakları grupları tarafından geniş çapta eleştirilmişti.
Doğu Türkistan insan hakları izleme örgütünün Raporuna göre Mısır’daki Tura hapishanesine suçsuzken kapatılan yüzlerce Uygur öğrenciden bir kısmı bırakılmasının ardından üçüncü ülkeye kaçmayı başarmış olsa da yine 30’ya yakın öğrencinin ortadan kaybolduğu ve bu çocukların Çin’e gönderilip gönderilmediği hakkında şimdiye kadar hiçbir bilgi bulunamadığı öne sürülüyor.

Mısır’dan direk Doğu Türkistan’a götürülen öğrencilerin tamamı Ailesiyle beraber ceza kamplarına kapatılarak en az 15 seneden hapis cezası verildiği, hatta bazılarının Ceza kamplarındaki kötü koşullar, ağır İşkence yüzünden şehit edildiği belirtiliyor.

Mısır'dan üçüncü ülkelere kaçmaya çalışırken kaybolan veya Mısır'dan Doğu Türkistan’a götürüldüğü bilinen Öğrencilerin Diasporadaki aile üyeleri yıllardır Çin yönetimine ve Mısırlı yetkililere yakınlarının akıbeti ile ilgili bilgi vermesi için çağrıda bulunuyor. Doğu Türkistanlı STK’ların yanı sıra uluslararası insan hakları örgütleri ve Uluslararası Af Örgütü gibi Uluslararası çapta Çin ve Mısır'ın olaydan sorumlu tutulması çağrıları yapılıyor.

Olayın 4. Yıl dönümü nedeniyle Türkiye Merkezli Doğu Türkistan insan hakları izleme örgütü tarafından “Doğu Türkistan için Mısır raporu “ adında tüm detaylarıyla, belgelerle tanıkların ifadeleriyle kapsamlı hale getirilerek Rapor edildi.

Rapor hakkında Açıklama yapan Doğu Türkistan insan hakları izleme örgütü genel sekreteri Nureddin İzbasar kendilerinin ekim 2020’den itibaren konuyla ilgili çalışmalarını başladığını, raporun içeriği, o zamanlar Kahire’de eşleri tutuklanan kadınlar olarak 20 kişinin verdiği ifadelere dayandığını belirtti.

Raporda ayrıca Mısır Hükümetince Çin'e sınır dışı edilen 30'dan fazla Uygur'un ayrıntılı bilgileri ve fotoğrafları bulunuyor. Türkçe başta olmak üzere Uygurca, Arapça ve İngilizce olarak yayınlanan Rapor Uluslararası toplumu Çini ve işbirlikçi hükümetleri söz konusu trajik olaydan sorumlu tutmaya çağırıyor.

Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği olarak 30 temmuz 2021 tarihinde de İstanbul’daki Mısır Konsolosluğu önünde Mısır’da tutuklanan Uygur öğrencilerin Çin’e teslim edilmesini hatırlatmak üzere, basın açıklaması ve protesto gösterisi gerçekleştirecek. Tüm milletimiz davetlidir.

Muhammed Ali ATAYURT- Türkistan Press
Kaynak: RFA
Bu Haberi 283 kişi okudu!
28/07/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.