MİLLİ KÜLTÜRÜN YOK EDİLMESİ EVLERE KADAR GİRDİ

MİLLİ KÜLTÜRÜN YOK EDİLMESİ EVLERE KADAR GİRDİ

Çin komünist hükümetinin yıllardır Doğu Türkistan’da yürüttüğü kültür katliamı ve etnik temizleme uygulamaları kapsamında Kaşgar ve çevre vilayetlerde Uygur Kültür medeniyetine özgü yapılmış evlerin düzeltilmesi için baskıların arttığı gözlemlendi.

Çin’in Doğu Türkistan’da mevcut Camilerin büyük kısmını yıktığı ve sayılı camileri ise Çinli turistlere Bar yaptığı, Dünyaca meşhur Camileri de İbadete kapatıp Turizm bölgesine dönüştürdüğü evlerdeki milli tarzı motiflerin kaldırıldığı belgelenmişti.

Son gelen bilgilere göre Uygur Türklerinin evlerindeki Milli tarzı toprak minderlerin kaldırılması için “üçlü ev dekorasyonu” ve ‘’Avluları dizayn etmek, ilkellikten kurtarmak’’ adı altında Uygur evlerine Çin görünümü verilmeye başladığı bildirildi.
Doğu Türkistan’ın ÜçTurfan şehrinde malum karakol polisinden alınan bilgilere göre merkezi hükümetin baskısıyla bölge sakinlerin neredeyse yarısının evlerini bahçelerini üçlü dekorasyon gereksinimlerine göre yeniden dizayn etmeye başladığı aktarılırken verilen süre içerisinde tamamlamayanları ceza kampına göndereceği ileri sürülüyor.
Özgür Asya Radyosunun bölgede yaptığı araştırmaları sonucu Doğu Türkistan’ın Kaşgar şehrindeki bir aşçının işinden zaman ayırıp Avlusunu verilen sürede düzenleyemediği için 15 günlük ceza kampına kapatılıp cezalandırıldığı öğrenildi.
Konuyla ilişkin Çin’in organ yayını Tanrıdağ Haberinde ise Korla’ya bağlı Çerçen nahiyesi Atcan kasabasında ikamet eden Bayımhan Gani isimli kadının bu kapsamda ‘’ Güzel Avlu Yıldızı’’ seçildiği ve Partisi hükümeti tarafından ‘’mutaassıp görüşlere son verip ilkel yaşamdan kurtuldu’’ denilerek ödüllendirildiği herkesin örnek alması gereken aile olarak kapısına kızıl bayrak asıldığı yer alıyor.
Çin işgal yönetimi, tamamıyla Müslüman ve İslam ile özdeşleşen kültürel değerlerin bir parçası olan Doğu Türkistanlıları Çinlileştirme siyaseti çerçevesinde yok etmeyi hedefliyorken aynı zamanda Türk İslam medeniyetini çağrıştıran Uygur milli tarzı tüm yapılarında silinmesini istiyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 307 kişi okudu!
08/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.