MERKEZİ HÜKÜMETİN PANİK HAVASI ÜRÜMÇİ’DE ESTİ

MERKEZİ HÜKÜMETİN PANİK HAVASI ÜRÜMÇİ’DE ESTİ

Çin’in Xinhua Haber Ajansı'nın 16 Haziran tarihli Haberine göre Çin Komünist Partisinin "Xinjiang politikası"ndan sorumlu bölge Parti Komitesi genel sekreteri Chen Chuanguo Urumçi'deki çalışma konferansında Çin Devlet başkanı XiJinping’in ortaya attığı "2050 Çin rüyası" ruhunun öneminden bahsederken komünist parti üyelerini güçlü bir şekilde ses vermeye çağırdı.
Doğu Türkistan’ın mevcut durumu "yüz yılda eşi görülmemiş değişimler geçirdiğini ancak tarihsel bağlamda yaşamın her kesiminden insanların "endişe duyularını" güçlendirmeleri ve durumun ciddiyetini sürdürmeleri gerektiğini vurguluyor.
Chen Quanguo ayrıca, mevcut tarihsel dönüm noktası karşısında sosyal istikrar ve uzun vadeli güvenliğin tam anlamıyla sağlanması gereğini, böylece ekonomik kalkınmayı ve toplumun genel güvenliğini sağlamak açısından başarıya ulaşabileceğini ifade ediyor.
Bu süreçte Parti hükümet yetkilileri, ordu ve güvenlik güçleri ile yakın işbirliği içinde eyleme geçilmesi gibi bir takım talimatlar verdiği aktarıldı.
Analistler ABD’nin Uygur İnsan Hakları Yasasını çıkarma arifesinde Çinli yetkililerin Doğu Türkistan’daki baskı politikalarını arttırmaya başladığını, Pekin’in şu anda karşı karşıya olduğu iç ve dış baskıların yarattığı panik havasında siyasete yansımaların yaşandığını kaydetti.
Gözlemciler ise bu durumun bundan sonraki siyasette Doğu Türkistanllı halkın ödeyeceği bedelin ağır oluşundan endişeli.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 305 kişi okudu!
19/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.