Küresel şirketlerin pamuk boykotuna Çin’den yanıt geldi.

Küresel şirketlerin pamuk boykotuna Çin’den yanıt geldi.

Amrikanın sesi haberine göre Çinli yetkililer Doğu Türkistan'daki zorunlu işçicçalıştırma suçunu inkar etmek için 30 Mart'ta Pekin'de bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Doğu Türkistan'da zorla çalıştırma yoluyla üretilen pamuğu reddeden Amazon Şirketi dahil H&M, Burberry, Adidas, Nike, New Balance ve 10’larca Japon markaları "ekonomik faaliyeti siyasallaştırmak ve afaki hareket etmek " konusunda uyarı yapıldı.

“ZORLA ÇALIŞTIRMA YOK! SOYKIRIM HİÇ YOK!”

Toplantıya ayrıca Aksu İli Kuqa İlçesinden bir köylü kadın olarak tanıtılan Almira Tursun isimli bir hanım, bölgede Zorla çalıştırmanın söz konusu olmadığı, uluslararası medyanın soykırım suçlamalarının asılsız olduğunu, Kendilerinin hiç kimse tarafından çalışmaya zorlanmadığını belirterek, "Bazı yabancı giyim şirketleri, Doğu Türkistan'da üretilen pamuğu "zorunlu çalıştırma" ürünü diyerek reddetmesi çok saçma. Biz bu kınıyoruz.” diyerek ÇKP yetkililerinin ezberlettiği cümleleri söylemeye çalıştı.

“EKMEK KAPIMIZI KAPATTINIZ” DİYE İSYAN ETTİRDİ

“Bizim gelir kaynağımızı yok ettiniz! O bizim Ekmek teknemizdi ! Biz mutluyduk! Neden bizim işimize karışıyorsunuz! gibi zorla söyletilen “isyan” niteliğindeki kelimeler, zulmün bir an önce bitmesini bekleyen Halkın içler acısı haykırışlarını apaçık yansıtıyor.Çin, uluslararası toplumu çeşitli yollarla kandırmaya çalışıyor.Basın toplantısı dışında sosyal Platformlarda propaganda yayınları da aktif olarak yapıyor. Uzun zamandan beri Doğu Türkistan’daki pamukları koca traktör ve iş makarnalarıyla hasat ettiğini propaganda eden video ve reklam çalışmaları ile donatmıştı.

UYGUR TÜRKLERİ KÖLE GİBİ ÇALIŞTIRILIYOR

Oysa Kamp Tanıklarının paylaştığı görüntülerde Doğu Türkistan’daki kırsal kesimden küçücük çocuk dahil 7’den 70’şe herkes, her aileden en az bir kişi tarlalarda Pamuk toplamaya zorlandığını doğruluyor.Ayrıca Çin bunu yaparken Uygur Türklerini “hayvanı kafese koyarcasına” otobüslere doldurarak zorunlu çalışmaya götürdüğü görüntülerde sosyal medyada gündeme geldi.Gözlemciler, el kadar çocukların, yaşlı insanların tarlalarda pamuk topladığını kime, nasıl izah edeceksiniz? diye soru yönelterek, Çin komünist Partisinin zorla çalıştırma suçunun uluslararası alanda inkar edilemez kanıtlarla ifşa edildiğini ve Çin'in insanlık dışı suçlarını gizleyemeyeceğini belirterek küresel çapta boykot yapılmasının Çine pahalıya patladığını kaydetti.


Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak: Türkistan Press
Kaynak: https://www.voachinese.com/a/China-officials-warn-brands-not-to-engage-in-politics-over-Xinjiang-20210329/5832316.html
Kaynak: https://haokan.baidu.com/v?pd=wisenatural&vid=3866514527866274409
Kaynak:https://www.facebook.com/100034398679054/posts/478505939972691/?d=n
Kaynak:https://www.facebook.com/100034398679054/posts/478230116666940/?d=n
Kaynak: https://www.chinapress.com.my/?p=2450757
Bu Haberi 145 kişi okudu!
31/03/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.