KIŞ YAKLAŞTIKÇA DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÖKSÜZ ÇOCUKLARIN DURUMU ENDİŞE YARATTI

KIŞ YAKLAŞTIKÇA DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÖKSÜZ ÇOCUKLARIN DURUMU ENDİŞE YARATTI

Geçtiğimiz yakın tarihte Kimliği belirsiz Çinli öğretmenin paylaştığı bir mektup Doğu Türkistan'daki küçük çocukların içinde bulunduğu kötü durumu ortaya çıkardı.

2016’nın sonlarından itibaren Doğu Türkistan halkına yönelik Çin’in başlattığı büyük çaplı keyfi tutuklamaların sonucunda aileler parçalandı ve bakıcısız bırakılan küçük çocuklar zorlu bir süreç yaşamaya mecbur bırakıldı.

Çinli öğretmenin yazdığı mektupta, “Bizler, Hotan vilayetinde eğitime destek için gelen öğretmenlerden Liu Changhai ve Zhao Beijing. Okulumuzdaki çocukların tamamı, özellikle kışın kıyafet ve ayakkabı almaya gücü yetmiyor, giysilere çok ihtiyaç duyuyorlar. Evinde eski kıyafetleri olan herkes onu bize ulaştırsın. Çocukların elbiseleri ve ayakkabıları yırtık veya delik. Bölgedeki sıcaklık 15-16 °C seviyesine inmeden kıyafet ve elbise sorununu çözmemiz gerekiyor. Yaş aralığı 6 ile 12 olan Çocuklara eski giysileriniz ve ayakkabılarınız varsa, bize gönderebilirsiniz." şeklinde ifadeler yer alıyor.

İçeriğe göre mektup, Hoten vilayeti Kiriye İlçesi, Langer Köyü Merkez İlkokulundan iki Çinli öğretmen tarafından yazıldığı düşünülüyor.

Doğu Türkistan halkı Çin'in soykırım politikası altında akıl almaz zor günler yaşıyor olmasına rağmen, Çinli yetkililer Doğu Türkistan halkının hayatlarının daha da iyiye gittiğini ve zenginlik yolunda ilerlediklerini söylüyordu. Bunun gibi kanıtlar Çin komünist partisinin Uluslararası toplumu kandırma çabasını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak: https://www.facebook.com/100034398679054/posts/386148472541772/?d=n

Bu Haberi 292 kişi okudu!
19/11/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.