KAZAK OLDUĞU İÇİN ZULÜMDEN KURTULANLAR VAR. YA UYGURLAR NE OLACAK?
SON DAKİKA

KAZAK OLDUĞU İÇİN ZULÜMDEN KURTULANLAR VAR. YA UYGURLAR NE OLACAK?

Çin zulmüne maruz kaldıktan sonra zor şartlar altında Kazakistan kaçarak sığınma talebinde bulunan Kazak Türkleri Doğu Türkistan’da yaşadıkları zulmü kamuoyuna paylaştı.

50 yaşındaki 3 çocuk babası Bahıt Ali Nur kendisinin tüccar olduğunu 29 Ekim 2017’de Çin ulusal güvenlik elemanları tarafından tutuklanıp Çapçal’daki ceza kampına götürüldüğünü ve 1 nolu bina 6.Kattaki 11. kavuşa hapsedildiğini her bir katta 160’ten fazla tutuklu olduğunu anlatırken, orada kendisine iğnelerin yapıldığını,zorla ilaçların yedirildiğini ve çeşitli şiddetlere maruz kaldığını dile getiriyor.

Suçsuz yere 1 sene 8 ay boyunca ceza kampında tutuklu kaldığını ‘’hayatımın en kötü günleriydi’’ diyen Ali Nur, sağlığının kötüleşmesi nedeni ile bırakıldığı gün kızını alıp Kazakistan sınırına kaçtığını anlatırken 3 ay sonra eşi Gulnar hanımın’de diğer iki çocuğunu alıp ardından geldiğini aktardı.

Çin’in insanlık dışı zulümlerine bizzat şahit olan Bahıt Ali Nur ile eşi Gulnar, ‘’ Biz Kazak olduğumuz için kurtulduk ama Uygurların kurtulması zor’’ ifadesiyle bölgedeki Uygur Türklerine yönelik uygulanan sistematik soykırım siyasetini bir kere daha gözler önüne serdi.

Ali Nur ailesi ‘’Çin’lilerin gerçek yüzünü dünyaya göstermeye çalışmamızın sebebi orda zulum gören suçsuz Uygur kardeşlerimiz için’’dedi.

01.1.2020-Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 216 kişi okudu!
01/01/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.