KAŞGAR’A GİDEN GAZETECİ, UYGURLARI GÖZLERİ İLE ARADI
SON DAKİKA

KAŞGAR’A GİDEN GAZETECİ, UYGURLARI GÖZLERİ İLE ARADI

Çin’in teşvikiyle Doğu Türkistan’a Çin’in iç kesiminden seyahat için sürü halinde Çinli turistler akın ediyor. Bazıları hükumetin teklif ettiği iş, ev, arsa teminatını kabul ederek hatta isterse Millilerden bir eş seçerek hayatını Doğu Türkistan’ın istediği bölgesinde devam ettirebiliyor. Geldiği yerde kariyer sahibi olan Çinliler ise Doğu Türkistanı sadece turistlik olarak düşündüğü söyleniyor.

Son olarak Kaşgar şehrini ve diğer bir kısım bölgeleri gezen ancak Kaşgar’daki polis kontrolünden rahatsız olduğunu dile getiren bir Çinli gazeteci tarafından trafikte Uygurların arabası her tarafının didik didik aranarak kontrol edileceği oysa Çinli sürücü veya şoförlerin hiçbir kontrol noktasında detaylı aranmadığını olsa olsa evrak kontrolü yapılarak geçiş yaptığı şeklinde kamuoyu ile paylaşıldı.

Beraberindeki Çinli rehbere göre ise Kaşgarın Doğu Türkistan çapında en güvenli şehirlerden biri olduğu artık etnik farklılığın yavaş yavaş ortadan kaldırıldığı, içki ve sigara içmeyen insanların olmadığı her kesin Çince eğitim aldıklarını aynı dili ve aynı yazıyı kullanmakla beraber aynı ideolojiye sahip olduğunu, kendilerini asla yabancı hissetmemelerini belirterek bu durumun uzun bir süre böyle devam edeceği ve tüm bölgelerin aynı düzene getirileceğinden bahsettiği ileri sürülüyor.

FATMA HASAN 
Bu Haberi 426 kişi okudu!
11/11/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.