KAN GARDAŞTAN DOĞU TÜRKİSTAN DAVASINA DESTEK
SON DAKİKA

KAN GARDAŞTAN DOĞU TÜRKİSTAN DAVASINA DESTEK

Süper Lig’in dün oynanan Çaykur Rizespor ev sahipliğindeki Fenerbahçe maçında, karşılaşmanın öncesinde Çaykur Rizespor türübünlerinde Doğu Türistan bayrağı ve Doğu TürkistanTürktür Türk kalacak’’ ifadelerinin yer aldığı pankart açıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) faaliyet gösteren 15 sivil toplum kuruluşu (STK), Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yapılan uygulamalara dikkati çekmek için basın açıklaması yaparak Doğu Türkistan’da bir insanlık dramı yaşandığına, dünyanın da buna sessiz kaldığına vurgu yaptı. akabinde Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerine mektup gönderdi.

Ayrıca Azerbaycan İlimler akademiyesinin araştırmacısı Yasemin Kuyuncu hanım öncülüğündeki bir gurup Azerbaycan halkı Çin Baku konsolosluğu önünde Çin'in Doğu Türkistan'daki uygulamalarını protesto etti.

Bir yandan İstanbuldaki Genç Saadet öncülüğünde Uluslararsı Doğu Türkistan teşkilatlar birliği mensupları ve çok sayıda Sivil toplum Kuruluşunun desteğiyle Eyüp Sultanda Doğu Türkistan mitingi düzenlendi. Miting’de Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi Başkan Vekili Abdulhamit PAMİR zulmü anlattı.

Öte yandan Uluslararası Doğu Türkistan sivil toplum kuruluşları birliği ve 1453 Zeytinburnulular gurubu öncülüğünde Zeytinburnu saat kulesi önünde 500’den fazla insan “Kardeşine sahip çık” sıloganlarıyla Zeytinburnu Marmaray istasyonu önüne kadar yürüdü.

İstasyon önünde Uluslararası Doğu Türkistan sivil toplum kuruluşları birliği başkanı Hidayet Oğuzhan ve diğer STK başkanları ayrı ayrı konuşma yaptı.

30.12.2019-Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 211 kişi okudu!
30/12/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.