KAMPTAKİ EŞİNDEN; ‘’BENİ KURTAR’’ MESAJINI ALDI
SON DAKİKA

KAMPTAKİ EŞİNDEN; ‘’BENİ KURTAR’’ MESAJINI ALDI

Kaşgar Pedagok Üniversitesi Çince öğretmenlik bölümü mezunu 1987 Artuş doğumlu Müyesser Muhammed’in Toplama kamplarına alındıktan sonra Fabrika görünümlü Çalıştırma kamplarında çalıştırıldığı ortaya çıktı. 

Bilgiler Müyesser Muhammedin 2006 yılında Yüksek eğitim için gittiği Mısır’da tanışıp evlendiği Eşi Sedirdin’den geldi. 

Müyesser Muhammed’in Yurt dışındayken ailesi ile tehdit edilerek memleketi artuş’a geri dönmesinin Çinli yetkililer tarafından istenmesi sonucu mart 2017’de geri döndüğü ancak Çinli polislerin Müyesser Muhammed’in pasaportuna elkoyarak önce ev hapsine sonra Toplama kampınagötürdüğü daha sonraysa çalıştırma kampında çalıştırıldığı ileri sürülüyor. 

7 Temmuz kamptaki eşinden ‘’Bunlar beni yine ceza kampına götürecek, ne yapıp ne edip beni kurtar yoksa bu sefer ben gerçekten bittim.’’ Mesajını alıyor ve eşini kurtarmak için bir takım girişimlerde bulunan Sedirdin, gün geçtikçe giderek artan Çin’in uygurlar üzerindeki baskılarından eşini nasıl kurtaracağını düşünmekten umudunu kaybetmek üzere olduğunu ifade ediyor. 

Sedirdi, Çin’in İnsanlık Dışı toplama kamplarını katmasına sadece Uluslararası Toplumdan yardım beklemek dışında başka çaresinin olmadığını belirtti. 

Kaynak: RFA
FATMA HASAN
Bu Haberi 1274 kişi okudu!
11/07/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.