KAMPLARIN İÇİNDEN SIZAN YENİ BİLGİLER

KAMPLARIN İÇİNDEN SIZAN YENİ BİLGİLER

Çin’in Doğu Türkistan’da tesisi ettiği Toplama Kampları Dünya kamuoyunun dikkatini çektiği şu aralar kamplar ile ilgili yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor.

12 Eylül Kendisini Elektirik muhendisi olarak tanıtan ve bazı bölgelerdeki toplama kamplarında güvenlik sistemlerinin onarım işlemlerine katıldığını ifade eden gizli tanığın verdiği bilgiler, Doğu Türkistan’ın Artuş İli Aktu İlçesinde 8 Tesisin bulunduğu ve Aktu İlçesine bağlı Barın kentinde Ment Memurları dışında erkeklerin kalmadığı, 5 kişilik bir aileden tüm üyesinin kampa atıldığına şahit olduğu yönünde idi.

Kamplar Yüksek Güvenlik Sistemi İle Korunuyor.

Kendisinin bölgede bulunan 8., 2. ve 4. kamplara kablo onarımı için sık sık gideceğini bildiren tanık, Kampa girişlerde telefon ve metal eşyaları getirmek yasaktır. 2. Kampa dört kapıdan geçtikten sonra girebiliriz. Burada genellikle Yurt Dışında akrabaları olan veya bağlantısı bulunan kişiler, bir kaç yıl önce sabah namazına giden ve ezan/kamet okuyan insanlar alınmış.

4. Kampa özellikle dini bilgilere sahip ancak herhangi bir eylemlerde  bulunmamış veya kullanmamış olanlar bulunuyor.

8. Kampa ise beş kapıdan giriliyor herbir kapıda 7’şer güvenlik görevlisi bulunuyor,  2’si silahlı diğer 5’i sopalı bekliyor. Kamp duvarları tamamen yüksek elektirik akımıyla örülmüş tellerle kaplıdır. Her sabah bayrak töreni düzenleniyor. 

Serbest Olan İnsanlarda ‘’Siyasi Eğitime’’ Tabi Tutuluyor. 

8. Kampın güvenlik kameraları onarım işlemine katılmıştım. Her yer kameralar ile gözetiliyor. Dikkatimi çekeni ise lavabo ve tuvaletlerde dahi kameralar olmasına rağmen 2 gardiyen sürekli oralarda bekliyor ve Duş alırken bile tuvalete dahi beraber giriyor. Ailesi ile görüşme izin alabilen kişilere kampta çok iyi yaşamakta olduğunu söylemesi tembih edildikten sonra bir gardiyanın eşliğinde telefon görüşmesi sağlanıyor ve kelime kelime kayıda geçiliyor. 

Yaşlıların ayrı kaldığı odalar bulunuyor ve hepsinin sağ eli yatağa kelepçeli. Onları her gördüğümde canım acıyor ifadelerini kullanırken hemen her ay  ölen insanların olduğunu, bazılarının cesedi ailesine teslim edilsede çoğunun sissizce yok edileceğini, serbest olan Uygur Türklerinin Her akşam Kent Merkezinde düzenlenecek olan ‘’Siyasi Eğitim’’ Adı altındaki Toplantıya katılmak zorunda olduğunu 5-10 dakika gecikenleri 10 gün kent merkezini temizleme cezası verileceğini aktardı.

 

Bu Haberi 1705 kişi okudu!
13/09/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.