KAHİREDEN DÖNEN 7 AŞÇI TERÖR SUÇLAMASI İLE 15 YIL HAPSE MAHKUM EDİLDİ
SON DAKİKA

KAHİREDEN DÖNEN 7 AŞÇI TERÖR SUÇLAMASI İLE 15 YIL HAPSE MAHKUM EDİLDİ

Çin temmuz 2017’de, Mısır’da eğitim almakta olan 1500’u aşkın uygur öğrenciyi şantaj yoluyla Doğu Türkistan’a geri dönmelerini sağlamıştı bunlardan bazılarının Urumçi havaalanına iner inmez Çin istihbaratı tarafından alınıp tutulduğu hapiste şiddet görerek şehit olduğu haberler medya ya yansımıştı. 

Mısır’daki bilinen Uygur Restoranlarından biri olan Eslem lokantasında 6 ay aşçılık yapan Mehmet Tursun, Özgür Asya radyosuna 1 seneden fazla kaldığı cezaevindeki Uygurlar hakkında gören bilenlerini anlattı. 

Eslem lokantasında Tursunla beraber çalışan 7 aşçının Doğu Türkistana döndükten sonra Terör örgütüne üye olmakla suçlanarak 10 ile 20 yıl hapis cezası verildiği aktarılırken, aşçılardan Abduzayir ve Abduvacip 20 yıl, Kahar 18 yıl, Abduvaris, Enes ve Abdusami’ye 15‘er yıl, aralarındaki en yaşlı olan 70 yaşındaki Abdusalam’ında 12 yıl hapse mahkum edildiğini aktarıyor. 

Adı geçen 7 Aşçının Hoten şehrinin hanerik kentinden olduğu ve aşçılık dışında başka uğraşlarının olmadığını belirten Tursun, Çin’in onların yapmadığı işleri işkence ederek zorla bölücülük ve terör ideolojisini yaymaya yönelik eylemlerde bulunduğuna dair önceden hazırlanmış itiraf namelerine imza attırdığını ifade ediyor.

FATMA HASAN
Bu Haberi 968 kişi okudu!
18/07/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.