KAFASINI EZEREK ÖLDÜRDÜ
SON DAKİKA

KAFASINI EZEREK ÖLDÜRDÜ

Son zamanlarda ardı ardına gelen acı haberler  Diasporadaki Uygur Türklerini derinden yaralıyor ve 6 Haziran gelen bilgilere göre ise Çin yönetimi, Doğu Türkistan’ın Gulca Şehir Nilka kentinden Din adamı Yurt Büyüklerinden  Abdurreşit Hacım'ı geçen yıldan beri kapattıkları Çin Nazi Kampında kendisine yapılan darp ve ağır  işkenceler ile şehit edildiği öğrenildi.

Babasının Türkiyede Yaşaması, Suçu Kabul Edildi.

64 yaşındaki Merhum Şehidin,  İstanbul’da yaşayan ve 8 yıl önce vefat eden Doğu Türkistanlıların kanaat önderlerinden, Muhammed Salih Artış Haca efendinin oğlu olduğu ve babasının Türkiye'de Yaşıyor olması hasebiyle, ailecek Çin yönetiminin  sürekli takip ve sorgularına, aşağılama ve itip kakmasına maruz kaldığı hatta Terbiye Kampı adı verilen Çin Nazi Toplama merkezilerine atılarak tutsak edildiği belirtildi.

Hür Olamk İçin Can Verdi.

Şehit Abdurreşit Hacım'ın, Çin Nazi kamplarına atılan  Tacigül, Livaettin, Abdulveli ve bir erkek torunu daha olmak üzere ailesinden 5 kişi arasında erkek torununun bir süre önce serbest bırakıldığı ancak Abdurreşit Hacım'ın, ölü olarak özgürlüğe Kavuştuğu  ifade ediliyor.

Kafasını Ezerek Katledildi.

Şehidin ölüm haberini Türkiye'deki yakınlarından Abdullah Gulja, Sosyal Medya Hesabında paylaşırken. Cenazenin 5 Haziran günü akşam saatlerinde Çin polisleri tarafından ailesine teslim edildiği ve polis gözetimi altında toprağa verilen Şehidin Kafa kısmının tamamen ezilmiş bir şekilde olduğu fark edildiği bildirildi.

Bu Haberi 1717 kişi okudu!
07/06/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.