İŞTE UYGUR TUTSAKLARI ZORLA ÇALIŞTIRMAK İÇİN UYDURULAN YENİ KILIF
SON DAKİKA

İŞTE UYGUR TUTSAKLARI ZORLA ÇALIŞTIRMAK İÇİN UYDURULAN YENİ KILIF

Geçen hafta Çin medyasında paylaşılan Korla bölgesindeki bir grup ceza kampları tutsaklarının transfer edildiği anın görüntüleri sosyal medyaya yansımıştı.

Konuyla ilişkin Özgür Asya Radyosunun bölgede yürüttüğü araştırma çerçevesinde Doğu Türkistan'ın Korla bölgesi Çaklık ilçesindeki kampların dağıtıldığı ve Korla’daki Uluköl (Ulu Göl) bölge Hapishanesine veya Çin’in iç kesimlerine transfer edildiği öğrenildi.

Çakılık İlçesinde görevli Polis memurundan alınan bilgilere göre mesul olduğu ilçesindeki tutukluların 2018 Kasım ayından 2019 Nisan ve temmuz aylarına kadar 3 kez Çin’in iç bölgelerine transferler gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Kimliği gizlenen diğer tanığın verdiği bilgiler ise Bayingolun moğol bölgesinde geçen seneden itibaren bazı ilçelerdeki ceza kampı tutuklularına durduk yere hapis cezası verilerek ceza evlerine sevk edildiği bir kısım kamplardaki insanları ise ÇKP (Çin komünist Partisi) yönetimince “mesleki eğitim kurumlarının sistemleştirilmesi” adı altında Korladaki büyük kampa ve Çin’e çalıştırmak üzere taşıdığı yönünde.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 83 kişi okudu!
16/03/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.