İSLAMİ YAPILAR, YABANCI KÜLTÜR KABUL EDİLEREK YOK EDİLDİ

İSLAMİ YAPILAR, YABANCI KÜLTÜR KABUL EDİLEREK YOK EDİLDİ

Bitter Winter haberine göre Çin komünist partisinin beş yıllık “İslam dinini Çinleşme planı kapsamında Çin’in iç bölgelerindeki Cami yapılarından İslami sembolleri silme eylemleri devamında müslüman Huyların inancını değiştirmek için harekete geçtiği bildirildi.

Bilgilerde Yunnan Eyaleti'ne bağlı Dali kentindeki Müslümanların Çinleşmesi için bir takım beyin yıkama eğitimleri ile İslam kültürünün hedeflendiği ileri sürülüyor.

Geçen yıl Eylül ayında Hebei Eyaletindeki Komünist parti yanlısı İslam cemiyeti yetkilileri tarafından Hebei Eyaleti'nin başkenti Shijiazhuang'da "İslam'ın Çinleşmesi" konulu bir eğitim programı düzenlendiği, Beyin yıkamaya katılan İmam Hatiplerden Komünist Partisine bağlılık, Çin'i sevmek, cemaatı Komünist parti politikası doğrultusunda bilinçlendirmek ve Çin geleneksel kültürünü ve sosyalist temel değerlerini Cuma vaazlarında dinlendirmelerinin istendiği ortaya çıktı.

Ayrıca Çin yönetiminin bu yılın Nisan ayı başlarında Dali kentinde bulunan Nanvulichiao Camii, Shimen Camii ve 100 yıllık tarihi Nanmen Camii'nin kubbe ve hilal motiflerini söktüğü, Bu çerçevede Güney Kapısı Camii'ndeki tüm İslami sembollerin yerine sosyalist değerler içeren posterler ve sloganlar astığı öğrenildi.

Nanmen Camii cemaatinden biri Bitter Winter gazetesine verdiği röportajda Çin'in Müslümanları korkutup İslami inançlara zıt gelen bazı şeyler yapmaya zorladığı ve camide Arapça metin içeren tüm öğelerin kullanılmasını yasakladıklarını anlatıyor.

Çinli yetkililere göre Camilerde yer alan Kubbe ve islami motiflerin “yabancı semboller” olduğu, Kubbelerin yabancı kültürün Çine sızması ve yok edilmesi gereken unsur olarak görüldüğü ileri sürülürken Kunming İslam Enstitüsü'nün İslam tarzı yapısı, yabancı kültür statüsüne alınarak Çin tarzı tapınak görünümüyle değiştirildiği, odaların kavisli pencerelerini düz hale getirme çalışmaları yapıldığı bildirildi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 267 kişi okudu!
27/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.