İNSANLAR KAMPLARDA, KÖYLER İSE BOM BOŞ

İNSANLAR KAMPLARDA, KÖYLER İSE BOM BOŞ

Geçtimiz aylarda Doğu Türkistanın kukla valisi Şöhret Zakir ceza kampında tutulan milyonlarca insan hakkın “%90’nı bırakıldı” açıklamasını yapmıştı. diasporadaki yerel basın ve uluslararası medya kuruluşları araştırmalara başlamış ve durumun hiçte söylendiği gibi olmadığı halen milyonlarca Uygurun kamplarda olduğu ve bırakılanların çok az sayıda beyinleri yıkanan kişiler olduğu ortaya çıkmıştı.

Özgür Asya Radyosunun konuyla alakalı araştırmalarına göre Kaşgar şehrinin yeni şehir ilçesi Ermudun Köyü ve çevredeki bir kaç mahalle sakinlerinin halen kampta olduğu bilgisi köy muhtarı tarafından teyit edildi.

Muhtarın verdiği bilgiler ise Ermudun köyü ve civarında kampa götürenlerin en az 400 aile olduğu her aileden 2 den kişinin ceza kampında olduğu, 1300 nüfusa sahip komşu köyde de 600 kişinin kamplarda olduğu yönündeydi.

Ayrıca Peyzivat ilçesinde de nufusün yarısından çoğunun kamplarda halen tutsak kaldığı nedeniyle çiftçilik işlerine ucuz iş gücü olarak başka bölgelere çalışmaya gönderilenlerden eve dönen gençlerin çalıştırıldığı öğrenildi.

FATMA HASAN
Bu Haberi 614 kişi okudu!
25/10/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.