İNGİLTERE’DEN ÇİN’E ŞOK EDEN UYGUR TÜRKÜ YAPTIRIMI

İNGİLTERE’DEN ÇİN’E ŞOK EDEN UYGUR TÜRKÜ YAPTIRIMI

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Çin'in Uygur Türklerine yönelik muamelesinin barbarlık düzeyinde olduğunu belirterek zorla çalıştırılarak elde edilen ürünlerin ithaline yasak getirileceğini söyledi.

Raab, Avam Kamarası'nda yaptığı açıklamada, Uygur Türklerine karşı işlenen insan hakları ihlallerinin boyutu ve ciddiyetine dair kanıtların artık çok geniş kapsamlı olduğunu bildirdi.

İhlaller arasında bir milyondan fazla Uygur Türkü ve diğer etnik gurupların "yeniden eğitim kampları" diye tanımlanan yerlerde yargısız şekilde tutuklanmaları, Uygurları hedef alan kapsamlı takip, Uygur kültürü ve İslam'ın uygulanmasına karşı sistematik kısıtlamalar ve zorla çalıştırmanın bulunduğunu kaydeden Raab, ayrıca kadınların zorla kısırlaştırılması, işkence, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamelelerin de görüldüğünü aktardı.

Dışişleri Bakanı, bu iddiaların bölgeden kaçan kurbanların ifadeleri, bölgeyi ziyaret eden diplomatların raporları ile camilerin yıkılışını gösteren uydu görüntüleriyle desteklendiğini vurguladı.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak:https://www.yenisafak.com/dunya/ingiltereden-cine-uygur-turklerine-yonelik-muamele-nedeniyle-ithalat-yasagi-3594141

Bu Haberi 147 kişi okudu!
13/01/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.