İLK OKULDAN BAŞLAYAN ÇİNLİLEŞTİRME EĞİTİMLERİ
SON DAKİKA

İLK OKULDAN BAŞLAYAN ÇİNLİLEŞTİRME EĞİTİMLERİ

Sup China internet sayfasında Yabancı araştırmacıların Uygurlara yönelik uygulanan yeni Çin Eğitim sistemi ile alakalı makaleleri yayımlandı.

Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da 10 sene önce başlattığı “Çift dil” eğitim sisteminin Uygur dilini ve Uygur milli medeniyetini, en önemliside Uygurların tarihini yok etme hareketi olduğu kaydediliyor.

2017 ‘den beri Doğu Türkistan’ın farklı bölgelerine kurulan ceza kamplarının peşi sıra sahipsiz kalan çocuklar için de çok sayıda yatılı okulların açılmaya başladığı ve bu okullara alınan Uygurlara Çince eğitim verilmekte olduğu ifade ediliyor.

Uygur öğrenciler için liselere geçiş sınavlarının Çince yapıldığı ve sınavdan geçenlerin normal okul hayatını devam edebileceği, geçemeyenlerin ise hükumete ait yatılı okullarda okumak zorunda olduğu ileri sürülüyor
Araştırmalara göre yatılı okullarda kalan Uygur çocukların Çince eğitimlerinde artı kalan boş zamanlarda fabrikalarda çocuk işçi olarak zorla çalıştırıldığı ve çalışan çocukların 15 yaş ve altı çocuklardan oluştuğu belirtilirken, yakın zamanda idama hükmedilen Rektör Taşpolat Tiyip ile Eğitim bakanlığında yetkili Sattar Savut meselesinin Ana dil eğitimiyle ilgili olduğuna işaret ediliyor.

FATMA HASAN
Bu Haberi 322 kişi okudu!
08/10/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.